12 fascinujúcich faktov o mobilných telefónoch, ktoré vás šokujú

Smartfon mobil pexels.jpeg
ilustračné: pexels.com

Život bez mobilného telefónu si väčšina ľudí už ani nevie predstaviť. Je to doslova závislosť, pretože okrem telefonovania mobil najčastejšie používame na hranie sa, fotenie, sledovanie sociálnych sietí a pod. Čo zaujímavé o telefónoch viete?

Prvý mobilný telefón sa predal v USA v roku 1983 za 4 000 dolárov.

V roku 2012 spoločnosť Apple predala viac ako 340 000 dolárov za deň, čo je asi 4 telefóny za sekundu.

Mobilny telefon smartfon pexels 1.jpg
ilustračné: pexels.com BRATISLAVA/PREŠOV 7. októbra (WEBNOVINY) - Policajti vyšetrujú krádež desiatok klobás, ktoré vzal neznámy zlodej priamo z udiarne rodinného domu v obci Torysa v Sabinovskom okrese. Klobásy zmizli v sobotu, podľa prešovského policajného hovorcu Daniela Džobanika páchateľ z udiarne v zadnej časti pozemku ukradol približne 80 kusov klobás. "Spôsobená škoda bola vyčíslená na 50 eur," uviedol.

Na telefóne sa nachádza 18-krát viac baktérií ako na kľučke na toalete.

Asi to bude znieť zvláštne, ale svoj telefón si môžete nabiť pomocou moču, tvrdia vedci.

Mobilny telefon smartfon pexels 2.jpeg
ilustračné: pexels.com

Vedeli ste, že súčasné telefóny majú väčšiu výpočtovú silu ako počítače, ktoré sa používali na Apollo 11 pri pristáti na Mesiaci?

V Británii sa každoročne spláchne viac ako 100 000 mobilných telefónov.

Mobilny telefon smartfon pexels 1.jpeg
ilustračné: pexels.com

70 % mobilných telefónov sa vyrába v Číne.

Približne 80 % svetovej populácie vlastní mobil.

Mobilny telefon smartfon pexels 4.jpeg
ilustračné: pexels.com

Viac ako 4 miliardy ľudí vlastní mobilný telefón, ale iba 3,5 miliardy používa zubnú kefku.

Do troch minút od doručenia je prečítaných 90 % textových správ.

Mobilny telefon smartfon pexels 3.jpeg
ilustračné: pexels.com BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) - Zmluvy uzatvorené Kanceláriou Národnej rady SR v roku 2010 sú už zverejnené na jej internetovej stránke. "Predseda Národnej rady SR Richard Sulík a Kancelária Národnej rady SR ich sprístupnili v záujme zvýšenia verejného dohľadu nad hospodárením inštitúcie, ktorú Richard Sulík avizoval už pri nástupe do svojej funkcie. Postupne budú na stránke pribúdať aj zmluvy za predošlé obdobie," informovala Jana Verbichová z parlamentu. Už zverejnené zmluvy sú na internetovej stránke NR SR v sekcii Národná rada SR, vo vetve Kancelária NR SR pod názvom Platné zmluvy. Okrem zmlúv o technických záležitostiach a udržiavaní budov parlamentu sa niektoré zmluvy týkajú aj prenájmu priestorov v správe národnej rady, umeleckých diel či masérskych služieb. V Častej-Papierničke bude poslancov masírovať 20-ročný mladík Najbližšie takmer dva roky budú poslanci slovenského parlamentu relaxovať pod rukami mladého maséra Petra Moravčíka. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú parlament zverejnil na svojej stránke. Koncom apríla uzavrel vedúci kancelárie Národnej rady SR Viktor Stromček dvojročnú zmluvu o poskytovaní masérskych služieb s dvadsaťročným Petrom Moravčíkom z Dubovej. Moravčík bude masírovať v Častej-Papierničke. Pôvodná zmluva stanovovala ceny za polhodinovú masáž chrbta a šije na 8,30 eura, polhodinovú masáž nôh na 6,64 eura a hodinovú masáž celého tela na 11,62 eura. Podľa dodatku, ktorý Stromček s Moravčíkom uzavrel len dva dni pred voľbami, však masér za 30 minút masáže dostane 10 eur a za hodinu dvojnásobok. "Objednávateľ (Kancelária NR SR, pozn. redakcie) sa zaväzuje zaplatiť cenu služieb poskytovateľovi v hotovosti cez pokladňu Kancelárie Národnej rady SR," píše sa v zmluve. "Poslanci NR SR si masérske služby platia sami. Ak si poslanec NR SR objedná masáž, zaplatí za túto službu buď zvlášť, alebo spolu na účte za pobyt či ostatné služby v zariadení Častá-Papiernička. Masér dostáva peniaze za masérske služby vyplatené každý mesiac v Kancelárii Národnej rady SR," vysvetlila vedúca oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Beáta Skyvová. SITA

Mobilné telefóny sú najrýchlejšie rastúcim priemyslom na svete.

Používatelia mobilných telefónov trávia väčšinu času hraním a na sociálnych sieťach.

Mobilny telefon smartfon pexels 5.jpeg
ilustračné: pexels.com Foto: SITA
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom