200. výročie narodenia dona Bosca si pošta uctí známkou

Poštová známka don Bosco
Poštová známka s portrétom dona Bosca "200. výročie narodenia dona Bosca" v hodnote 1,20 eura, ktorú vydá Slovenská pošta 14. augusta. Súčasne so známkou vyjde i obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom mesta Bratislava. Autorom výtvarných návrhov poštovej známky, obálky prvého dňa i pečiatky k nej je výtvarník Karol Felix. Rozkresba a rytina poštovej známky ako aj FDC je od Františka Horniaka. Foto: SITA/Slovenská pošta

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská pošta pripomenie verejnosti 200. výročie narodenia dona Bosca. Poštovú známku s portrétom dona Bosca v hodnote 1,20 eura vydá 14. augusta. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová, motívom známky s rozmermi 44,4 × 30,5 mm je portrét dona Bosca na pozadí s motívom kríža.

„Súčasne so známkou vyjde i obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC je panna Mária Pomocnica, ktorá bola patrónkou dona Bosca. Motívom FDC pečiatky je monogram Panny Márie Pomocnice z rovnomenného kostola v Turíne, ktorý dal postaviť don Bosco,“ doplnila hovorkyňa pošty.

Don Bosco žil a pôsobil v Turíne

Známku aj obálku prvého dňa vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha. Autorom výtvarných návrhov poštovej známky, obálky prvého dňa i pečiatky k nej je výtvarník Karol Felix. Rozkresba a rytina poštovej známky ako aj FDC je od Františka Horniaka.

Taliansky kňaz Ján Bosco (16.8.1815 – 31.1.1888) žil a pôsobil v Turíne, v okrajovej štvrti Valdocco, kde sa venoval výchove chudobných a opustených chlapcov. Zriadil pre nich stredisko na dobré využitie voľného času, dom, ktorý im poskytoval rodinné prostredie, dielne a triedy na výučbu remesla, a tiež kostol na modlitbu.

Vo výchove uplatňoval preventívny systém, keď sa usiloval v osobnostiach chlapcov podporovať všetko dobré, aby vyzrievali do plnej ľudskej a kresťanskej zrelosti. Na pokračovanie diela pre mladých založil v roku 1868 mužskú rehoľnú spoločnosť „saleziánov“ a v roku 1872 sa podieľal na založení ženskej vetvy saleziánskej kongregácie.

V roku 1859 založil saleziánsku rodinu

O štyri roky neskôr dostalo pápežské schválenie aj Združenie saleziánskych spolupracovníkov. Jeho celoživotné heslo bolo: „Daj mi duše, ostatné si vezmi.“ Pre pokračovanie svojho diela založil v roku 1859 saleziánsku rodinu, do ktorej patria rehoľníci, rehoľníčky i združenie spolupracovníkov.

Pius XI. ho 2. júna 1929 vyhlásil za blahoslaveného a 1. apríla 1934 za svätého. Sviatok má 31. januára. Ján Pavol II. mu 24. januára 1989 udelil titul Otec a učiteľ mládeže. Saleziáni dnes pôsobia v 132 krajinách sveta.

Do saleziánskej rodiny patrí 30 náboženských združení, čo predstavuje asi 402 500 mužov a žien zasvätených službe mladým. Na Slovensko prišli saleziáni v roku 1924.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BoscoJán Pavol II.Panna Mária
Firmy a inštitúcie Slovenská pošta