4 veľké nepravdy o rakovine, ktorým netreba veriť

Omyly o rakovine 2.jpg

Rakovina vzbudzuje v každom z nás obavy, preto je častou témou. Šíri sa o nej množstvo výmyslov a poloprávd. My sme si posvietili na najčastejšie mýtusy v súvislosti s týmto zákerným ochorením a tu je skutočná pravda.

Mýtus číslo 1.: Mobilné telefóny a sladidlá spôsobujú rakovinu

Podľa onkológa z Memorial Care Cancer Institute z Orange Coast Memorial Medical v Kalifornii, Jacka Jacouba, v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy o tom, že mobilné telefóny a technika vplýva na vznik nebezpečných nádorových ochorení. No na druhej strane sa nedá toto tvrdenie úplne vyvrátiť. Či skutočne technika spôsobuje rakovinu, ukáže čas.

A čo umelé sladidlá? Odkiaľ pochádzajú poplašné správy o rakovine a týchto látkach? V 70. rokoch istá vedecká štúdia skutočne objavila spojitosť medzi umelými sladidlami a rakovinou, ale podľa National Cancer Institute sa tieto zistenia nevzťahujú na ľudí. Takže, ak chcete znížiť riziko vzniku nádorových ochorení, zamerajte sa na skutočnosti, ktoré boli potvrdené výskumom, a to prestaňte fajčiť, zaraďte do života viac pohybu a začnite jesť viac zeleniny.

Mobil, telefón, smartphone
communications concept: girl using a digital generated smart phone. All screen graphics are made up. www.thinkstockphotos.com

Mýtus č. 2.: Rakovina nie je nákazlivá

Skutočne je pravda, že sa nemôžete nakaziť od človeka, ktorý trpí rakovinou, ale niektoré vírusy spôsobujúce určité formy rakoviny sa dajú kvalifikovať ako nákazlivé. Ako je to možné? Doktor Robert Haddad z onkologického oddelenia na Dana-Farber Cancer Institute v Bostone tvrdí, že za posledných desať rokov sa dramaticky zmenil typ ľudí, ktorí trpia rakovinou úst a hrtana. Tieto zhubné ochorenia mali skôr starší fajčiari a ťažkí alkoholici. V súčasnosti až 70 percent týchto typov rakoviny spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa môže prenášať orálnym sexom a môže tiež vyvolať nádorovú chorobu o oveľa rokov neskôr.

Hopeful cancer woman with friend
Hopeful cancer woman wearing headscarf, talking with friend www.thinkstockphotos.com

Mýtus č. 3.: Ľudia s tmavou pleťou nemôžu dostať rakovinu kože

Aká je pravda? U svetlej pleti je skutočne vyššie riziko vzniku melanómu, ale podľa doktora Joshua Foxe, riaditeľa Advanced Dermatology, P.C. v New Yorku, žiadny odtieň pleti vám nezaručí, že budete imúnni voči tomuto ochoreniu. Rakovina kože sa vyskytuje teda aj u snedých obyvateľov planéty a často sa objavuje na miestach, ktoré mnohokrát prehliadame ako sú napríklad nechty, dlane, viečka, či chodidlá a podobne.

African businessman standing next to window

Mýtus č. 4. Obezita negatívne vplýva iba na srdce

Podľa American Cancer Society kilogramy naviac prispievajú k jednému z piatich úmrtí na rakovinu. Obezita zvyšuje riziko vzniku rakoviny obličiek, pankreasu, žlčníka, štítnej žľazy a rakoviny prostaty a takisto prispieva k zhoršeniu stavu, ak už sa na nádorové ochorenie liečite. „Zápal spôsobený nadmerným tukom môže premeniť normálne bunky na rakovinové tým, že pozmení ich DNA alebo môže narušiť rovnováhu medzi nárastom nový buniek a umieraním tých starých,“ hovorí Jacoub.

Doctor taking measures of overweight mid adult woman
Doctor taking measures of overweight mid-adult woman www.thinkstockphotos.com

www.womenshealthmag.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom