Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hypo_foto2.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divyd Media
24. 07. 2018 10:49 RealitySlovenskoReality z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

5 spôsobov ako dofinancovať hypotéku po 1.7.2018

BRATISLAVA 24. júla 2018 (WBN/PR) – Okrem toho, že banky od 1. júla zavádzajú úverový strop, na dofinancovanie pôžičky bude potrebné mať aj vlastné finančné prostriedky. Výšku hypotéky ovplyvnia naše úspory a zadlženosť. Po novom by sme mali mať našetrené 10 až 20% z hodnoty nehnuteľnosti. Problémy môžu mať ľudia s nižším príjmom, slobodní, ale aj tí, ktorí majú viac úverov naraz. Aké sú teda riešenia?

1. Spotrebný úver

Jedna z najčastejších a najdostupnejších foriem. Vo väčšine bánk nie je problém získať spotrebný úver až do výšky 25 000,-€. Úroky na spotrebných úveroch, sú však omnoho vyššie ako pri hypotékach, kde sa pohybujú okolo hranice 1%, pričom pri spotrebných úveroch je to až 5 – 20%. Okrem vysokých úrokov je ďalšou nevýhodou splatnosť spotrebného úveru, ktorá je oveľa nižšia ako pri hypotékach, spravidla to býva najviac 8 rokov.

2. Medziúver

Jednou z ďalších možností je medziúver zo stavebného sporenia. „Stačí, ak si založíte stavebné sporenie a kým si na ňom nasporíte cieľovú sumu, stavebná sporiteľňa vám poskytne medzivúver. Počas sporenia splácate aj medziúver, ale pozor, nesplácate jeho istinu, ale len úroky. V momente, keď nasporíte na stavebnom sporení cieľovú sumu, zníži sa pôvodná istina medziúveru a o túto sumu sa zmení medziúver na stavebný úver. Takýto úver splácate riadnym splátkami so splácaním istiny ako aj úrokov. Kým sa medziúver zmení na stavebný úver, musíte splácať nielen medziúver, ale aj prispievať na stavebné sporenie,” vysvetľuje Karolína Lehocká z TOWER FINANCE.

3. Stavebný úver

Tejto forme dofinancovania bývania predchádza uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení. Preto je výhodnejšie si čo najrýchlejšie našetriť dostatočnú sumu a namiesto medziúveru si zobrať stavebný úver. „Stavebný úver môžete splácať kedykoľvek mimoriadnymi splátkami bez poplatku, pri hypotéke sú splátky bez poplatku zvyčajne len v dobe zmeny fixácie. Ďalšou výhodou stavebného úveru je fixácia úrokovej sadzby, kde je garantovaný rovnaký úrok a rovnaká výška splátky počas celej doby splácania úveru. Ak máte čas si šetriť, je to jedna z možností ako riešiť dofinancovanie bývania v budúcnosti,” radí Karolína Lehocká z TOWER FINANCE.

4. Požičanie si finančných prostriedkov od svojich blízkych

Ide o rýchle získanie peňazí, bez zdĺhavého vybavovania. Nie každý však môže mať takúto možnosť. Naviac, v prípade nesplácania to môže zhoršiť osobné vzťahy. Obrátiť sa na rodinu a známych a požiadať ich o takúto pomoc môže byť často veľmi nepríjemné.

5. Vlastné finančné prostriedky – naplánovať si bývanie

Dostatočný balík finančných prostriedkov je najlacnejšia forma financovania bývania. Sporte si s cieľom odkladania peňazí výlučne na bývanie. Keď si dopredu bývanie naplánujete a začnete sa naň pripravovať skôr, ušetríme tým nemalé finančné prostriedky.

„Správny výber financovania bývania závisí od viacerých faktorov. To čo môže byť výhodné pre jedného klienta naopak nemusí vyhovovať druhému klientovi. Každé riešenie je individuálne. Dôležité je však nespraviť chybu a poradiť sa s nezávislým odborníkom na financie, ktorý vám zanalyzuje celý trh a ponúkne vám najvýhodnejšie formy riešenia,” odporúča Karolína Lehocká z TOWER FINANCE.

Odporúčané články

Rozmýšľate nad hypotékou? Toto by ste mali vedieť! 5 tipov, ako sa dostať k hypotéke

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X