5 tajomstiev slávnych diel, o ktorých netuší 90 percent z nás

Diela.jpg

Máme pre vás niekoľko príkladov.

Pretrhnutá reťaz pri nohách Sochy slobody

Socha slobody bola vytvorená na počesť 100. výročia americkej revolúcie. Symbolizuje slobodu, demokraciu a zrušenie otroctva. Práve z tohto dôvodu sa pri nohách sochy nachádza pretrhnutá reťaz – čo často prehliadajú tisíce turistov, ktorí ju prídu obdivovať.

Socha slobody.jpg

Originálna Mona Lisa dvakrát

Monu Lisu reprodukovali mnohí umelci. Predpokladá sa však, že existuje aj jeden ďalší portrét, ktorý namaľoval sám da Vinci a toto nie je kópia. Zaujímavé je, že druhá verzia je namaľovaná z trochu inej perspektívy. Je možné, že to urobil iný umelec, alebo možno niekoľko z nich. Podľa odborníkov je však pravdepodobnejšie, že ide len o staršiu verziu majstrovského diela da Vinciho.

Mona lisa.jpg

Veľká sfinga v Gíze

Veľká Sfinga v Gíze je najstaršou sochou na svete. Pôvodne bola ozdobená jasnou farbou, ktorej fragmenty sa zachovali za jedným z jej uší. Mala tiež nos a slávnostnú bradu. Zvyšky z nich možno vidieť v britských a egyptských múzeách. Niektorí odborníci sa domnievajú, že sfinga mohla mať pôvodne hlavu leva a ľudská tvár bola vyrezaná len oveľa neskôr, čo by vysvetľovalo veľký rozdiel medzi proporciami obrovského tela a malou hlavou.

Sfinga.jpg

Farba mostu Golden Gate

Most Golden Gate je jedným z najfotografovanejších pamiatok na svete. Trvalo dlho, kým sa dohodla jeho konštrukcia so Spojeným štátnym námorníctvom. Keď bolo konečne získané povolenie, námorníctvo chcelo, aby bol most namaľovaný čiernymi a žltými pruhmi kvôli viditeľnosti v hmle. Nakoniec architekt mostu Irving Morrow presvedčil armádu, aby stavbu namaľoval tmavooranžovou farbou. Tak sa Most Zlatej brány stal viditeľným za každých poveternostných podmienok, ale získal aj atraktívny vzhľad.

Farba mostu golden gate.jpg

Obloha v maľbe Výkrik

Pôvodný názov legendárneho obrazu od Edvarda Muncha bol The Scream of Nature (Výkrik prírody). Autor napísal vo svojom denníku: Šiel som po ceste s dvoma priateľmi – slnko zapadalo za horu nad mestom a fjordom – pocítil som nápor smútku – nebo sa náhle zmenilo v krvavú červeň. Zastavil som sa, oprel o zábradlie, smrteľne unavený – priatelia sa po mne ohliadli a pokračovali ďalej – díval som sa nad plápolajúce mraky na fjordom, boli ako krv a meč, a mesto – modročierny fjord a mesto – moji priatelia šli ďalej a ja som tam stál a triasol sa strachom – cítil som akoby veľký, nekonečný výkrik šiel tou nekonečnou prírodou.“

V roku 2003 skupina astronómov uviedla teóriu, že jasná šarlátová farba na oblohe, ktorá tak ohúrila umelca, bola spôsobená erupciou sopky Krakatoa v roku 1883. Do atmosféry sa dostalo obrovské množstvo vulkanického prachu a v tom čase boli pozorované z viacerých miest na svete ohnivočervené západy slnka.

Vykrik.jpg

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom