5 tipov, ako vyčistiť práčku, filter v nej a zbaviť ju zápachu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Práčku je potrebné zbaviť nečistôt.

Práčka je dnes neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti. Zastáva dôležitú funkciu a šetrí veľa času. Tak, ako sa staráme o iné spotrebiče, nesmieme zabúdať ani na údržbu práčky. Vďaka nej môže práčka plniť svoju úlohu na 100 %, takže bielizeň by mala byť po každom praní čistá, svieža a krásne rozvoniavať.

Ale čo ak je to inak? Automatické práčky majú veľa miest, v ktorých sa usádzajú nečistoty, vodný kameň či plesne. Práve tieto usadeniny, ktoré nemusia byť viditeľné, majú za následok zápach a môžu práčku poškodiť.

...

Ako vyčistiť práčku zvnútra od plesne a efektívne ju zbaviť nepríjemného zápachu od usadenín? Tu je niekoľko rád, ktoré stoja menej, ako jej výmena.

Ako vyčistiť práčku od zápachu? Prvý na rade je bubon

Na vyčistenie bubna použite ocot, ten zbaví práčku nečistôt a zápachu. Do prázdnej práčky nalejte 1 liter octu, následne preperte na 90°C. Dávku octu neprekračujte, väčšie množstvo môže poškodiť gumu a následne tesnenie práčky.

Namiesto octu môžete použiť aj kyselinu citrónovú, ktorú nasypete do dávkovača pracieho prášku. Kyselina citrónová je menej agresívna a má rovnaký účinok. Po nasypaní, pustíme práčku na najvyšší cyklus a opäť necháme preprať. Do bubna práčky sa pri čistení odporúča vložiť čistá handra, ktorá vyplavené nečistoty pohltí.

Dôležité je, aby bol bubon práčky čistý.
Ocot je skutočne všestranný pomocník. pixabay.com

Čistíme nádobku, čiže dávkovač pracieho prášku

V dávkovacom šuplíku sa usádza vodný kameň, plesne, prací prášok a aviváž. Znečistenie nádobky nepoškodí práčku, ale jej údržbou predídeme fľakom a zápachu bielizne.

Novú práčku si môžete pozrieť v týchto e-shopoch:

Zápach bielizne je spôsobený množením baktérií vnútri nádobky, ktoré tam vznikajú z usadenín pracieho prášku a aviváže. Preto:

  • nádobku je potrebné vybrať a prepláchnuť horúcou vodou,
  • čistenie opakujte každý mesiac,
  • po každom praní nechávajte nádobku otvorenú.
Nádobku je dôležité očistiť od pracieho prášku.
Prací prášok sa môže usádzať, preto je čistenie práčky nevyhnutné. pixabay.com

Nezabudnite ani na gumu a tesnenie

Ak sa na gume usadili plesne, priložíme na znečistené miesto handru namočenú v octe a necháme pôsobiť pár minút.

Pri čistení tesniacej gumy sa snažte nepoužívať čistiace prostriedky, môžu poškodiť štruktúru gumy. Po každom praní by ste mali gumu pretrieť suchou handrou.

Čistý bubon práčky zaručí, že vaša bielizeň bude bez zápachu.
Ani tesniacu gumu netreba podceňovať. pixabay.com

Ako vyčistiť filter v práčke?

Pri čistení filtra práčky to nie je úplne jednotné. Každá práčka ma špecifický postup pri čistení filtra. Preto sa odporúča postupovať podľa návodu, ktorý sa prikladá ku každej práčke. Čistenie filtra je však veľmi dôležité. Môžete ho vyčistiť kryštalickou sódou a octom.

Často za poškodenie práčky môže práve nedostatočná údržba filtrovej vložky. Údržbu filtra a filtrovej vložky by ste mali vykonávať aspoň raz za tri mesiace.

Ak je čistá práčka, je čistá aj bielizeň.
Čo vonia krajšie ako čerstvo vyprané prádlo? pixabay.com

Čo pomôže na čerpadlo?

Predchádzať znečisteniu práčky sa dá aj pomocou používania kvalitných pracích prostriedkov.

Často sa na bielizni objavujú fľaky, sú spôsobené vodným kameňom. Veľmi dôležité je používanie zmäkčovača vody, ktorý chráni bielizeň od vodného kameňa.Zmäkčovače zabraňujú usadeninám vo vnútri práčky a tvorbe vodného kameňa, ktorý môže okrem bielizne poškodiť aj čerpadlo práčky.

Dvierka na práčke musia zostať otvorené.

Čo spôsobuje usadzovanie nečistôt a poškodenie práčky?

Tieto chyby pri praní robíme najčastejšie.

  • Časté pranie na nižších teplotách. Takéto pranie podporuje usádzanie nečistôt v práčke, ktoré vedú k tvoreniu plesní a zápachu. Perte častejšie na vyšších teplotách.
  • Používanie nekvalitných pracích prostriedkov.
  • Pranie príliš veľa bielizne naraz. Je možné, že bielizeň nebude dostatočne vypraná. Opakovanie tejto chyby môže poškodiť vašu práčku.
  • Veľmi podstatné je tiež nechať práčku a nádobku po každom praní otvorenú, aby sa dostatočne usušila a odvetrala.
Občas je potrebné prať aj na vyšších teplotách.
Nezabúdajte, že treba zvoliť vždy čo najvhodnejší program. pixabay.com

Pravidelné čistenie práčky zabezpečí správnu funkčnosť a čistotu bielizne. Ak teda chcete mať čistú a funkčnú práčku, dodržujte tieto jednoduché a efektívne tipy. Skúste do práčky pred praním vložiť guličku z hliníkovej fólie, vaša bielizeň bude ako nová. Nezabúdajte ani na pravidelnú údržbu a snažte sa predchádzať chybám pred praním bielizne.

Novú práčku si môžete pozrieť v týchto e-shopoch:

TIP: Ak použijete prinízke dávkovanie, môžu sa tvoriť fľaky, lebo špina sa dostatočne nevyperie. Biela bielizeň môže chytiť sivý odtieň, okrem toho sa môžu tvoriť malé čierne guľôčky tuku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať