6 ohavností, ktoré sa diali v starovekom Ríme

Staroveký Rím, gladiátori, aréna

Odvážni gladiátori v krásnej zbroji, očarujúce dámy v dlhých tunikách jedia hrozno na ležadlách a vyznávajú ušľachtilé ideály. Aj vy máte takúto predstavu o starovekom Ríme? Možno budete prekvapení, pravda je zvyčajne niekde inde. Zistili sme za vás niekoľko ohavností, ktoré v dnešnej dobe môžu šokovať. Vtedy však boli bežnou súčasťou každodenných životov.

Vyplachovanie úst močom

V starom Ríme malá potreba bola taká rozvinutá činnosť, že vláda zaviedla osobitné dane z predaja moču. Existovali ľudia, ktorí si zarábali zberom tejto telesnej tekutiny. Niektorí ju zhromaždili vo verejných pisoároch, zatiaľ čo iní šli do príbytkov s veľkou nádržou a požiadali ľudí, aby ich naplnili. Spôsoby používania zozbieraného moču sú dnes dokonca ťažko predstaviteľné. Napríklad sa ním čistilo oblečenie. V niektorých oblastiach močpoužívali ako ústnu vodu. Tvrdilo sa, že vďaka nemu sú zuby lesklé a biele. 

Staroveký Rím

Hniezdo parazitov

Rím bol vždy oceňovaný za svoje úspechy v oblasti kanalizácie. V rímskych mestách existovali verejné toalety a kanalizačné systémy, ktoré sa v nasledujúcich spoločnostiach nezopakovali. Prečo nikto v neskoršom období nepoužil rímske vynálezy v oblasti sanitácie? Na prvý pohľad to znie ako tragická smrť modernej technológie, ale ako sa neskôr ukázalo, malo to svoje opodstatnenie. Verejné toalety boli nechutné. Archeológovia veria, že toalety v Ríme takmer nikdy nečistili, takže sa len zahltili parazitmi. V skutočnosti Rimania, keď išli na záchod, vzali si so sebou špeciálne hrebene určené na česanie vší. A čo je ešte horšie, namiesto toaletného papiera sa využívala iba jedna špongia, ktorá nebola nikdy vyčistená a všetci návštevníci ju používali.

Rím, staroveký Rím, zrúcanina
Roman Forum, Rome, Italy

Výbuchy metánu

Zakaždým, keď človek šiel na rímske toalety, riskoval, že zomrie. Prvým problémom bolo, že stvorenia žijúce v kanalizačnom systéme boli často premnožené a pohrýzli ľudí, keď si plnili svoje potreby. Ešte horším problémom bolo nahromadenie metánu, ktorý niekedy splanul a explodoval. Toalety boli také nebezpečné, že ľudia sa uchýlili k mágii, aby sa pokúsili zostať nažive. Steny mnohých toaliet boli pokryté čarovnými kúzlami, ktoré mali vydesiť démonov. V niektorých toaletách stáli sochy Fortune, bohyne šťastia, ku ktorej sa návštevníci toaliet modlili pred vstupom.

Staroveký Rím, socha, umenie
A detailed section of carvings/sculture depicting a scene of carnage in Rome. Vatican.

Krv gladiátorov sa používala ako liek

V rímskej medicíne bolo veľa zvláštností. Niekoľko rímskych autorov napísalo, že po gladiátorských bitkách bola krv mŕtvych gladiátorov často zhromažďovaná a predávaná ako liek. Rimania verili, že gladiátorská krv môže vyliečiť epilepsiu a pili ju ako liek. A toto je stále pomerne civilizovaný príklad. V iných prípadoch sa mŕtvym gladiátorom odobrala pečeň, ktorá sa jedla surová.

Gladiátori, freska

Kozmetika z potu a špiny

Zatiaľ čo porazení gladiátori sa stali liekom pre epileptikov, víťazi sa považovali za zdroj afrodiziaka. V rímskych časoch bolo mydlo pomerne vzácne, takže športovci svoje telo čistili olejom a odumreté bunky kože i nečistoty zoškrabovali špeciálnym nástrojom. Zvyčajne bola všetka táto špina jednoducho vyhodená, ale nie v prípade gladiátorov. Ich kúsky špiny a odumretej kože boli balené do fliaš a predávané ženám ako afrodiziakum. Táto zmes bola často pridávaná do krému na tvár používaného ženami v nádeji, že sa stanú neodolateľnými pre mužov.

Gladiátori, staroveký Rím
Gladiators fighting with sword on the sandy arena of the Colosseum under dramatic sky www.thinkstockphotos.com

Pompeje plné neslušného umenia

Erupcia sopky, ktorá pochovala Pompeje, dokonale zachovala toto mesto pre archeológov. Keď vedci prvýkrát začali realizovať vykopávky v týchto miestach, našli veci, ktoré boli také obscénne, že boli skryté pred verejnosťou niekoľko rokov. Mesto bolo plné erotického umenia v najviac bláznivých formách. Napríklad, našla sa tu socha muža, ktorý kopuluje s kozou. Okrem toho bolo mesto plné prostitútok, o čom svedčia zas chodníky. Ak totiž navštívite dnes zrúcaniny Pompejí, odhalíte, čo obyvatelia videli každý deň – penisy vytesané do ciest, ktoré vás nasmerovali k najbližšiemu verejnému domu.

Pompeje, Starý Rím, freska
Wall painting at the room of the frescoes in Villa dei Misteri, Pompeii, Italy www.thinkstockphotos.com

Energetický nápoj z kozieho trusu

Rimania nemali obväz, ale našli originálny spôsob, ako zastaviť krvácanie zo zranení. Rany vraj pokryli kozím trusom. Medzi najkvalitnejší sa považoval ten, ktorý bol nazbieraný a usušený počas jari. V núdzových situáciách poslúžil aj čerstvý. Ale toto nie je ani zďaleka najnechutnejší spôsob, akým Rimania používali tento „kozí produkt“. Pastieri ho pili ako zdroj energie. Kozí trus sa varil buď v octe, alebo sa rozmiešal v nápojoch. Tento energetický drink však nepili len chudobní ľudia. Podľa Plinyho najväčším fanatikom pitia kozieho trusu bol sám cisár Nero.

Staroveký Rím, freska, Venuša
Ancient Roman fresco Venus in Pompeii, Italy www.thinkstockphotos.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom