6 symptómov, že máte nedostatok železa

Chudokrvnosť, nedostatok železa, anémia

Štatistiky tvrdia, že nedostatok železa má na svete až 9 percent ľudí. Odborníci však varujú, že tento fakt netreba určite podceňovať.

Ako však odhaliť, že vám chýba tento dôležitý prvok? Skúste si všimnúť nasledujúce príznaky.

Nedostatočná koncentrácia

Ľudia s nedostatkom železa majú zníženú funkciu neurotransmiterov. Táto látka zabezpečuje prenos vnemov medzi nervovými či inými bunkami v tele.

Stres, únava
Thinkstock

Apatia

Ďalší negatívny dôsledok zmenenej funkcie neurotransmiterov. Ak trpíte anémiou, môžete sa cítiť apatická k čomukoľvek alebo ku komukoľvek. Nebaví vás práca, priatelia, ani váš partner.

Depresia, únava, apatia, bolesť hlavy
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-young-woman-with-eyes-closed-head-in/200324634-001/popup?sq=fatigue/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Dýchavičnosť

Ľahko sa zadýchate? A stáva sa vám to nielen počas námahy v posilovni, ale aj pri nenáročných fyzických úkonoch? Bez dostatočného množstva železa v krvi vaše telo hladuje po kyslíku, a to spôsobuje vašu slabú kondíciu.

únava, vyčerpanosť
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-tired-woman-runner-taking-a-rest-after/477815606/popup?sq=fatigue/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Únava a vyčerpanosť

Telo využíva železo, aby vytváralo hemoglobín, látku v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík. Ak nemáte dostatok zdravých krviniek, začnete sa cítiť vyčerpané.

Unava.jpg

Nechutenstvo

Strata chuti do jedla máva veľmi negatívny dopad na váš organizmus a zdravie. Vaše telo tak nedostáva prísun potrebných živín a energiu, čo taktiež prispieva k vašej celkovej vyčerpanosti a únave.

Anorexia, nechutenstvo, strata chuti do jedla
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-anorexia-plate/515657766/popup?sq=515657766/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Poruchy spánku

Nemôžete zaspať alebo sa počas noci stále budíte? Aj to je ďalší nepríjemný dôsledok anémie, ktorý takisto prispieva k zhoršenej kvalite vášho života.

Nespavosť, problémy so spánkom
Thinkstock
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom