7 šikovných tipov, ako nám môže pomôcť citrón

Citrón na mastné vlasy.
Citrón ma neskutočne veľa využití. www.thinkstock.com

Okrem toho, že je citrón skvelé zdravé ovocie, dokáže toho oveľa viac. Najmä v domácnosti ho dokážeme naozaj šikovne využiť. Citrón je ľahko dostupný a nie je ani taký drahý, takže si nasledujúce tipy môže dovoliť každý. Pozrite sa, ktoré sú to. 

1. Zjemňuje suchú pokožku na lakťoch

Občas sa môže každému vytvoriť suchá pokožka na tele. Zbavíte sa jej naozaj jednoducho. Zmiešajte nastrúhanú citrónovú kôru s 1 lyžičkou jedlej sódy a niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. Premiešajte dobre zmes a potrite ňou svoje suché lakte a nohy po sprche.

Close up of a woman takes care of his elbows

2. Telový peeling

Zmiešajte nastrúhanú citrónovú kôru s ½ šálky cukru a pridajte 1/8 šálky olivového oleja. Použite túto zmes na vlhkú pokožku a masírujte ňou celé telo. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom umyte teplou vodou.

Peeling.jpg

3. Dezinfekcia kuchynských povrchov

Citrónová kôra má silné antimikrobiálne vlastnosti. To je dôvod, prečo je veľmi užitočná pri dezinfekcii kuchynských povrchov. Namiesto použitia silných chemikálií ju môžete použiť na dezinfekciu dosiek na krájanie. Všetko, čo treba urobiť je poliať dosku vriacou vodou a potom ju vytrieť nastrúhanou citrónovou kôrou v kombinácii s citrónovou šťavou.

Cooking table with herbs, spices and utensils

4. Čistič mikrovlnnej rúry

Dajte nastrúhanú citrónovú kôru a vodu do nejakého keramického hrnca a vložte do mikrovlnnej rúry. Nastavte si mikrovlnnú rúru na najvyššiu teplotu na 3 minúty. Táto zmes sa začne variť a para vtedy odstráni škvrny a pachy vo vašej mikrovlnnej rúre. Jednoduchými pár ťahmi utierkou ju potom dokonale vyčistíte.

Video: Takto šikovne vyčistíte mikrovlnku
Foto: youtube.com/printscreen

5. Odstraňuje vodný kameň

Použite zmes citrónovej kôry na vyčistenie povrchu drezu. Budete potrebovať hrniec, do ktorého pridáte citrónovú kôru, 2 lyžice jedlej sódy a 1 lyžicu jablčného octu. Nalejte túto zmes a 3 dl vody a nechajte variť. Akonáhle sa varí, mali by ste scediť zmes a naniesť tekutinu na povrch pokrytý vodným kameňom. Nechajte účinkovať 10 minút a potom umyte studenou vodou.

Šikovný spôsob, ako vyčistiť vodný kameň v domácnosti
Foto: pinterest.com

6. Chráni proti hmyzu

Odrežte niekoľko kusov citrónovej kôry. Esenciálny olej, ktorý uniká z kôry pri rezaní, potlačí nepríjemný hmyz z vášho domova. Všetko, čo musíte urobiť, je položiť citrónovú kôru na miesta, kde sa najčastejšie objavuje hmyz.

Francúzi uzavreli park, majú dočinenia s vražednými komármi
Foto: ilustračné,Thinkstock
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom