7 tajomstiev ukrytých v slávnych obrazoch

Obrazy.jpg

Umelci často do svojich obrazov pridávajú záhadné detaily. Pravda o nich je v mnohých prípadoch tajomstvom, preto vznikajú rôzne teórie o tom, čo vlastne znamenajú. My vám prezradíme niektoré z nich.

Nesprávne ucho

Autoportrét Vincenta van Gogha s oviazaným uchom zobrazuje umelec so zraneným pravým uchom. V skutočnosti prišiel o ľavé ucho. Rozdiel je vysvetlený skutočnosťou, že van Gogh použil zrkadlo na vytvorenie obrazu samého seba.

Vincent van gogh.jpg

Maľba pod maľbou

Ak sa pozriete pozorne na Starého gitaristu Pabla Picassa, môžete vidieť ženskú siluetu za hlavou človeka.Po nasnímaní infračerveného a röntgenového obrazu výskumníci z umeleckého inštitútu v Chicagu objavili niekoľko ďalších tvarov, ktoré sa skrývajú pod ním.S najväčšou pravdepodobnosťou mal umelec málo peňazí na nákup nového plátna, preto musel maľovať na staré.

Malba pod malbou.jpg

Nočná hliadka

Podľa zistení nesie jeden z najslávnejších Rembrandtových obrazov chybný názov. Výjav, ktorý dielo zachytáva, sa totiž odohráva počas dňa a nie noci. Tento fakt sa odhalil počas reštaurátorských prác, keď sa obraz vyčistil od nánosu sadzí.

Nocna hliadka.jpg

Symbol sily

Postavy Dávida a Goliáta vo freske Sixtínskej kaplnky, ktorú vytvoril Michelangelo, tvoria hebrejsky gimel , ktorý symbolizuje silu v mystickej Kabale.

Symbol sily.jpg

Pocta milenke

Jeden z najznámejších obrazov Gustava Klimta zobrazuje Adele Bloch-Bauer. Dielo dal namaľovať jej manžel, cukrovinkársky magnát Ferdinand Bloch-Bauer ako svadobný dar nevestiným rodičom. Obraz sa však dokončil až o tri roky neskôr. Skrýva v sebe veľa erotických symbolov, ktoré prezrádzajú intímny vzťah medzi maliarom a modelom. A aj keď sa nevera Adele Bloch-Bauer nikdy nedokázala, prispieva jej ďalší fakt. Klimt často udržiaval so svojimi modelkami intímny pomer a pravdepodobne ani Adele nebola výnimkou. 

Gustav klimt.jpg

Predpoveď konca sveta

Talianska výskumná pracovníčka Sabrina Sforza Galitzia predstavila neobvyklú interpretáciu Poslednej večere Leonarda da Vinciho. Je si istá, že v tejto maľbe umelec skryl predpoveď konca sveta, ktorá sa stane 21. marca 4006. Výskumníčka na to prišla po tom, ako rozlúštila matematický a astrologický kód obrazu.

Predpoved konca sveta.jpg
Posledna vecera.jpg

Mozart a slobodomurári

Existuje dôkaz, že Wolfgang Amadeus Mozart bol slobodomurár. Dokonca aj v jeho detskom portréte od Pietra Antonia Lorenzoniho vidíme slobodomurársky symbol: skrytú ruku, ktorá naznačuje hierarchickú hodnosť v tajnej spoločnosti.

Mozart.jpg

www.brightside.me

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leonardo da VinciWolfgang Amadeus Mozart