7 zaujímavostí o vašich snoch. Viete, čo je nočný autopilot, a prečo sa vám sníva o zvieratkách?

Spanok.jpg

Sny má väčšina z nás. Niekedy si ich pamätáme a niekedy túžime zabudnúť. Viete však, čo znamenajú, a že sa dajú ovládať? Tu je niekoľko zaujímavých faktov o našich nočných fantáziách.

Sny o zvieratách

Často sa vám sníva o psíkovi, či inom zvieratku? Podľa švajčiarskeho psychológa Ernsta Aeppliho sa môžete považovať za šťastného človeka. Tvrdí totiž, že sny o zvieratách sú vyjadrením vašej vnútornej spokojnosti. Pozor však na pavúky alebo hady. Tie svedčia o tom, že vás trápia nejaké obavy.

Pes, domáci maznáčik
Woman in cozy home wear relaxing at home with sleeping dog Jack Russel terrier, drinking cacao, using laptop, top view. Soft, comfy lifestyle. www.thinkstockphotos.com

Autopilot

Najväčšiu úlohu pri snívaní zohrávajú nervové bunky v mozgu. Naša kôra veľkého mozgu je totiž rovnako aktívna v spánku ako v bdelom stave. Iba naše svaly ochabujú. To preto, aby sme nerobili každý pohyb, ktorý sa nám sníva.

Mozog
Foto: ilustračné, Thinkstock

Snívame 2 hodiny

Podľa niekoľkých výskumov počas nočného spánku snívame zhruba 2 hodiny. Obvykle človek prežíva štyri až päť fáz spánku, počas ktorých sníva. Medzi nimi sú približne 90 minútové odstupy.

Spánok, snívať

Nezaplatená nočná smena

Centrálny inštitút pre duševné zdravie v Manheimu uvádza, že väčšina snov nejako súvisí s našim zamestnaním. Najčastejší dej našich snov? Prídeme neskoro do práce…

Ache

Krásna vôňa, krásne sny

Spomínaný inštitút vo svojej štúdii tiež zistil, že aj vôňa výrazne ovplyvňuje to, o čom sa nám sníva. V experimentoch snívali spiaci ľudia, ktorí boli obklopení vôňou ruží, o pozitívnych veciach. Pri pachu skazených vajec boli ich sny skôr negatívne.

Vôňa, kvety, kráska
Art portrait of beautiful young lady with delicate flowers www.thinkstockphotos.com

Erotické sny

Jeden on-line magazín zistil, že ženám sa sníva o sexe priemerne päťkrát za mesiac. Muži to majú častejšie. O milovaní sa im sníva pätnásťkrát za mesiac. Čínsky prieskum navyše tvrdí, že viac erotických snov máme, keď spíme na bruchu.

Pár, posteľ, dvaja, sex
Couple lying in bed, feet sticking out of covers, low section www.thinkstockphotos.com

Sny sa dajú ovládať

Každý človek sa môže naučiť ovládať svoje sny. Táto metóda sa nazýva lucidné snívanie a využíva sa najmä v prípade, ak vás sužujú nočné mory a zlé sny. Psychológ Stephen La Berge radí, aby sme si viedli denník svojich snov, do ktorého si hneď po prebudení zapíšeme, čo sa nám snívalo. A ešte jeden tip pre tých, ktorí majú často zlé sny: Povedzte si pred tým, ako zaspíte, že všetko, čo bude nasledovať, je len sen a snažte sa myslieť na príjemné zážitky.

Nočná mora, sny, snívať, nespavosť
Image of scared woman trying to sleep www.thinkstock.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom