8 zakázaných drog, ktoré môžu byť užitočné pre naše zdravie

Drogy 2.jpg

Veľa syntetických drog bolo objavených práve vďaka úsiliu vynájsť liek na naše psychické či fyzické bolesti. O úzkom prepojením medzi drogou a liečebným vplyvom svedčí aj jej samotný názov. Slovo „droga“ totiž znamená aj liečivo živočíšneho a rastlinného pôvodu. Tu je niekoľko príkladov prospešných účinkov týchto látok.

LSD

Vedeli ste o pozitívnom vplyve LSD na liečbu alkoholizmu? Dokazujú to isté štúdie v USA v päťdesiatych rokoch, ktoré preukázali až 50 % úspešnosť. LSD sa taktiež podávalo pacientom trpiacim smrteľnou rakovinou, kde pomáhalo zmierniť napätie, úzkosť a strach zo smrti. Boli zistené aj jeho silné účinky proti chronickej bolesti.

Chemický model LSD
Structural model of LSD on the blackboard. www.thinkstockphotos.com

Extáza

Nebezpečná chemická látka, inak nazvaná MDMA, je odmietaná najmä pre svoj zhubný vplyv na mozog. No práve tento jav sa dá použiť pri liečbe Parkinsona. Kolektív Jacka Liptona z University v Cincinnati zistil pri experimentoch na potkanoch, že pôsobením extázy sa vytvárajú dopamínové neuróny v mozgu. Ich pokles má za následok vznik Parkinsonovej choroby. Taktiež jej nemôžeme poprieť, že pomáha pri liečbe posttraumatických stresov a úzkostných stavov.

Extáza, drogy
Cork, Ireland www.thinkstockphotos.com drug/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Ketamín

Výskumy Centra duševného zdravia v meste Connecticut v USA preukázali jeho pozitívny vplyv pri liečbe depresií. Až 70% testovaných pacientov, u ktorých neuspel žiadny iný liečebný proces, uviedlo zlepšenie stavu.

Drogy

Marihuana

Táto droga rastlinného pôvodu je v niektorých krajinách povolená a vyvoláva najviac sporných otázok. Vyrába sa z konope a obsahuje psychotronickú látku zvanú THC. Mnohé výskumy dokázali, že táto látka má pozitívne účinky na celý rad chorôb. Pomáha pri vysokom krvnom tlaku, epilepsii, artérioskleróze a Crohnovej chorobe. Jej pozitívny vplyv zaznamenali aj astmatici a pacienti trpiaci Parkinsonovou chorobou a sklerózou multiplex. Zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje náladu. Zmierňuje vracanie pri liečbe chemoterapiou a známy je aj jej protirakovinový a protizápalový účinok.

Marihuana, drogy
Large Indoor Marijuana Commercial Growing Operation With Fans, Greenhouse, Equipment For Growing High Quality Herb. Cannabis Field Growing For Legal Recreational Use in Washington State www.thinkstockphotos.com

Halucinogénne huby

Sú preukázané ich pozitívne účinky pri tlmení bolesti hlavy a výrazne dokážu znížiť jej frekvenciu.

Halucinogénne huby
acid mushrooms painted on stone wall www.thinkstockphotos.com mushrooms/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Heroín

Populárny „liek“ z minulosti, ktorý sa používal pri potláčaní extrémnej chronickej bolesti a tlmení utrpenia pacientov s rakovinou.

Heroín, drogy
Test-tube with white powder and sign Heroin. www.thinkstockphotos.com

Amfetamín

Jeho stimulačné účinky sa využívajú pri krátkodobej liečbe narkolepsie, obezity a hyperkinetického syndrómu (vykonávanie nedobrovoľných pohybov zapríčinené zväčša ochorením niektorých mozgových centier). Švédski lekári taktiež objavili jeho užitočnosť pre pacientov po náhlej mozgovej príhode.

Pilulky, lieky, liečba,
Foto: Thinkstock

Kokaín

Droga rastlinného pôvodu, ktorá sa vyrába z kríka nazvaného kokainovník pravý. V minulosti sa tešil rovnako ako heroín veľkej popularite. Využíval sa najmä pri tlmení akýchkoľvek bolestí. Liečilo sa ním takmer všetko a využíval sa aj ako lokálne anestetikum pri nosnej, krčnej a očnej operácii. Dokonca aj známy nápoj Coca cola obsahoval na začiatku výťažok z listov koky.

Napriek týmto skutočnostiam stále prevyšujú negatívne účinky drog. Je už úlohou modernej vedy, aby ich dokázala eliminovať a naučila sa využívať iba tie pozitívne pre naše zdravie.

Kokaín, drogy
Transparent plastic bags with white powder isolated on black background www.thinkstockphotos.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom