9 tajných filmových trikov, ktoré často prehliadate

Triky filmove.jpg

Vďaka filmu máme možnosť zažiť rozdielne svety, ktoré sa mnohokrát vymykajú realite a niekedy sa ju naopak snažia napodobniť čo najlepšie. Mnohí z nás nemajú vôbec potuchy, koľko úsilia sa za tým skrýva. Prinášame vám niekoľko trikov, vďaka ktorým sa filmárom darí naplniť tento cieľ.

Falošný dav

V mnohých filmoch sa na vytváranie davu používajú komparzisti. Je to však veľmi nákladné pre filmový rozpočet, takže filmári často volia iné metódy: vytvárajú efekt davu tým, že snímajú malú skupinu ľudí v pravom uhle a „dokončujú“ dav pomocou počítačovej technológie. Ďalšou metódou sú nafukovacie figuríny, ktoré boli použité aj v Kráľovej reči. 

Falosny dav.jpg

Sušené mlieko alebo cukor ako drogy

Každý vie, že drogy použité vo filmoch nie sú skutočné. Čo sa však používa namiesto nich? Spravidla je to práškové mlieko, vitamíny alebo cukor.

Susene mlieko ako drogy.jpg

Mokrý asfalt

Všimli ste si, že v nočných scénach hlavní hrdinovia takmer vždy jazdia na mokrých cestách, akoby pršalo? Je to preto, lebo mokrý asfalt vyzerá viac esteticky. Navyše, natáčanie mokrej cesty v noci poskytuje kontrast a lepšie odráža svetlo.

Mokry asfalt.jpg

Chutné sklo

Málokedy sa stáva, že akčný film nemá ani jednu scénu, kde postavy prerazia sklo a rozbijú ho. Na tom skutočnom by sa iste dorezali. Vo filme sa však používa cukrové skloNedá sa odlíšiť od skutočného skla, je to bezpečné a tiež veľmi chutné. Avšak filmári dnes čoraz častejšie uprednostňujú tenké plastové sklo, ktoré je oveľa nudnejšie.

Chutne sklo.jpg

Mini špeciálne efekty

Aby sa film nepredražil, filmári hľadajú iné spôsoby, ako vytvoriť zvlášť drahé špeciálne efekty (napríklad ak potrebujú vyhodiť do povetria drahý objekt alebo krajinu). Mnohí z nich používajú počítačové technológie, ale najčastejšie sú to mini kópie predmetov: mrakodrapy, lietadlá atď., ktoré vyzerajú oveľa uveriteľnejšie ako umelo vytvorené počítačom.

Mini efekty.jpg

Rozhovor v aute

Keď sa postavy zaoberajú nekonečnými rozhovormi v aute a vodič sa častejšie pozerá na spolucestujúceho ako na cestu, môžete sa začať obávať o život hercov. Nemusíte mať však strach: sú v bezpečí. Na natáčanie takejto scény filmoví profesionáli často používajú príves a vozidlo stojí na platforme.

14866560 in_the_car 1498215982 650 533eecaac7 1498658080.jpg

Bezpečné cigarety

Ako je to možné, že váš obľúbený herec, ktorý podporuje zdravý životný štýl, fajčí na obrazovke cigaretu jednu po druhej? Takéto fajčenie však nepoškodzuje ich zdravie, pretože sa spravidla používajú bylinné cigarety bez obsahu nikotínu. Koniec koncov, ak chcete natočiť jednu scénu, kde postava fajčí, je často potrebných asi 10 opakovaní – to by vážne poškodilo zdravie herca.

Bezpecne cigarety.jpg

Zábrany v erotických scénach

Ak chcete simulovať zmyselnú erotickú scénu a medzi hercami nie je žiadna príťažlivosť, filmový tím používa rôzne triky a rekvizity: napríklad vložia vankúše medzi partnerov a herečky alebo účinkujúci majú na sebe diskrétnu bielizeň. Režisér John Turturro prezradil, že kedysi posadil Kate Winslet na gymnastickú loptu, keď chcel napodobniť sexuálnu scénu.

Eroticke sceny.jpg

Sirup namiesto krvi

Neexistuje žiadny recept na filmovú krv, ale najčastejšie sa používa obilný sirup s potravinárskym farbivom. A v čase čiernych a bielych filmov použili čokoládovú omáčku.

Sirup.jpg

www.brightside.me

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kate Winslet