Vo mnohých štátoch sveta patrí prvý jún deťom, na Slovensku sa slávi od roku 1952

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti
Detské tábory sú v čase uvoľnenia pandemických opatrení pre deti ešte dôležitejšie, ako doteraz. Foto: www.thinkstockphotos.com

ŽENEVA/NEW YORK 1. júna (WebNoviny.sk) – Sviatok detí, známy pod názvom Medzinárodný deň detí (MDD), v mnohých štátoch sveta, ale nie všade, oslavujú 1. júna. Na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách bývalého socialistického bloku sa slávi od roku 1952.

Pri príležitosti MDD rôzne inštitúcie na Slovensku organizujú početné programy pre deti. Napríklad deň otvorených dverí, zábavné, kultúrne a ďalšie podujatia spojené s hrami.

Idea siaha do roku 1925

Idea na vznik Medzinárodného dňa detí siaha do roku 1925. Vtedy sa v Ženeve konala Svetová konferencia pre blaho detí. Delegáti z 54 štátov schválili deklaráciu, v ktorej sa zaoberali chudobou, detskou prácou, vzdelaním a ďalšími otázkami. Vlády vo viacerých krajinách na základe programu ženevskej konferencie zaviedli deň detí, aby im urobili radosť a poukázali na ich problémy.

Nie je úplne jasné, prečo bol za sviatok detí zvolený 1. jún. Podľa jednej z verzií v roku 1925 čínsky generálny konzul v americkom meste San Francisco zhromaždil skupinu čínskych sirôt a pripravil im sviatok: Festival dračích člnov. Akcia sa konala 1. júna. V ten deň v Ženeve rokovali odborníci na Svetovej konferencii pre blaho detí.

MDD patrí medzi obľúbené sviatky

MDD patrí medzi obľúbené sviatky, slávia ho vo vyše 20 štátoch. Deň detí sa napríklad v USA prvýkrát oslavoval v San Franciscu v roku 1925. MDD preto nemožno považovať za „komunistický nápad“.

V iných štátoch sa sviatok detí spája s 20. novembrom a nazýva sa Svetový deň detí, ale aj Svetový deň práv dieťaťa. Termín odporučilo Valné zhromaždenie (VZ) OSN uznesením 836 (IX) zo 14. decembra 1954. V ten novembrový deň by si ľudia mali pripomínať bratstvo a porozumenie najmä medzi deťmi a mali by ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a usilovať sa zlepšovať podmienky ich života kdekoľvek na svete. VZ OSN schválilo 20. novembra 1959 Deklaráciu práv dieťaťa, presne o 30 rokov neskôr bol schválený Dohovor o právach dieťaťa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať