Parízek vysvetľoval prezidentovi Kiskovi postup Slovenska v kauze Skripaľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lukáš Parízek
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – To, či Slovensko podnikne v prípade otrávenia dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie v britskom meste Salisbury ďalšie kroky, závisí od vyšetrovania, teda toho, či sa potvrdí, že za útokom stoja Rusi.

Nateraz za adekvátne SR považuje predvolanie si ruského veľvyslanca. To, že za útokom na Skripaľa stojí Kremeľ, tvrdí Londýn. Podľa britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona by za tým mohol byť priamo Vladimír Putin.

Vyhostení ruskí diplomati z krajín EÚ

V rámci solidarity s Veľkou Britániu v pondelok 23 krajín oznámilo, že vyhostí ruských diplomatov. Väčšinou však ide o špiónov, ktorí majú diplomatické krytie. Slovensko sa k týmto krajinám nepridalo. Toto rozhodnutie bol v utorok u prezidenta Andreja Kisku vysvetľovať štátny tajomník rezortu diplomacie Lukáš Parízek.

„Zvolili sme postup predvolania ruského veľvyslanca na naše ministerstvo. Ja osobne som s ním dnes v danej veci rokoval. Vyzval som Ruskú federáciu na spoluprácu pri objasnení tohto incidentu, na spoluprácu vo vyšetrovaní, v poskytnutí čo najviac relevantných informácií, aby bolo prípad možné vyšetriť. Pevne veríme, že sa nepotvrdia tie podozrenia, ktoré momentálne sú komunikované,“ povedal Parízek (nom. SNS) po stretnutí s prezidentom pre médiá. Prezident sa podľa neho o postup ministerstva živo zaujímal.

Štátny tajomník odmietol, že by Slovensko neprejavilo Británii solidaritu. „Solidaritu prejavujeme, komunikujeme so spojencami, odsúdili sme incident v momente, keď sa stal, a veríme v skoré vyšetrenie prípadu. Jednoducho, kým nie sú zverejnené fakty a nie je potvrdené, aká látka bola použitá a vyšetrovanie nie je na konci, zvolili sme takýto postup predvolania si veľvyslanca,“ obhajoval rozhodnutie ministerstva Parízek.

Skripaľa otrávili látkou novičok

Podľa britskej vlády Skripaľa otrávili nervovoparalytickou látkou novičok. Touto látkou disponujú Rusi, tí však pred dvoma týždňami uviedli, že mohla pochádzať z Česka, Švédska, samotnej Veľkej Británie, ale aj zo Slovenska. Švédi aj Česi si nato predvolali ruských veľvyslancov.

Parízek tvrdí, že na toto vyjadrenie sa dnes pýtal aj ruského veľvyslanca na Slovensku Alexeja Fedotova. „Toto sa nás veľmi dotklo, kategoricky sme odmietli takéto obvinenia. Zo strany ruského ministerstva bolo komunikované ospravedlnenie SR, že bola omylom spomenutá v takejto komunikácií a bolo to deklarované ako komunikačná chyba,“ povedal Parízek s tým, že Rusko netrvá na tom tvrdení o pôvode novičoku.

Na otázku, prečo si Slovensku už vtedy nepredvolalo veľvyslanca, štátny tajomník povedal, že ministerstvo to riešilo. „Toto všetko bolo riešené, aj na našom zastupiteľstve v Moskve. Nemyslite si, že sme nereagovali. Okamžite sa demaršovalo, okamžite sa komunikovali ruskej strane naše výhrady k týmto tvrdeniam,“ informoval Parízek.

Prípadu sa bude venovať aj Lajčák

Rezort diplomacie v pondelok vo svojom stanovisku uviedol, že vývoj situácie, ako aj odpovede Ruska na výzvy, ktoré mu adresovali štáty EÚ vrátane Slovenska ovplyvní ďalšie kroky, ktoré sú v tejto veci pripravení zvážiť.

Parízek však neodpovedal priamo na otázku, či je teda po stretnutí s Fedotovom vyhostenie ruských diplomatov stále v hre. „Nechajme si zvažovanie ďalších krokov v závislosti od toho, ako bude prebiehať vyšetrovanie,“ povedal. Informoval ale, že na ministerstve majú naplánované stretnutia aj s inými veľvyslancami, prípadu sa bude v stredu venovať aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý bude na Slovensku.

Skripaľa a jeho dcéru otrávili 4. marca v juhoanglickom mestečku Salisbury nervovo paralytickou látkou novičok, vyvinutou v sovietskych laboratóriách. Obaja sa nachádzajú v kritickom stave. Moskva tvrdí, že na vývoji jedu pracovalo Česko, Británia či Švédsko a Slovensko. Británia už reagovala vyhostením 23 ruských diplomatov.

V pondelok sa k Británii pridali ďalšie krajiny Európskej únie, ale aj Kanada, Ukrajina či Austrália. USA vyhostia 60 diplomatov a zatvoria ruský konzulát v Seattli. Z krajín Visegrádskej štvorky je Slovensko jedinou krajinou, ktorá ruského diplomata nevyhostí. Rusko vinu kategoricky odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaBoris JohnsonLukáš ParízekMiroslav LajčákSergej SkripaľVladimir Putin
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR