Aké zákazy sprevádzajú cyklistov na Tour de France? Za porušenie môžu stratiť body aj dostať pokutu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tour de France 2019 - 12. etapa
Cyklisti počas 12. etapy Tour de France, ktorá merala 209,5 km a viedla z Toulouse do Bagnères de Bigorre. 18. júl 2019. Foto: SITA/AP

Skríženie cesty súperovi, nebezpečný šprint, ale aj močenie na nesprávnom mieste. Zákazov a príkazov si cyklisti počas Tour de France užijú neúrekom a rôznorodá je aj paleta trestov, ktoré môžu utŕžiť. Od straty bodov, časovej penalizácie až po finančné pokuty. Informuje o tom portál isport.blesk.cz.

Pokutu 500 švajčiarskych frankov (približne 451 eur) za neregulárny šprint si na tohtoročnej Tour de France ako prvý vyslúžil Francúz Julien Simon z tímu Cofidis. Zároveň mu vzali 13 bodov zo súťaže o zelený dres.

Bránili súperovi v pohybe dopredu

O rovnakú sumu ľahší sú aj tí pretekári, ktorí bránili súperovi v pohybe dopredu. V 10. etape si tým prešili Novozélanďan George Bennett (Jumbo-Visma) a Belgičan Yves Lampaert (Deceuninck – Quick Step), ktorí takto obmedzili Američana Chada Hagu z tímu Sunweb.

Dostali aj penalizáciu 10 sekúnd v celkovom poradí. To isté sa stalo o etapu neskôr aj Dánovi Kasperovi Asgreenovi, ktorý je Lampaertov tímový kolega v Deceunincku – Quick Step.

„Čo na to hovorím? Robím len to, čo mi prikážu moji šéfovia. Nejazdím tak preto, že sa mi to práve chce. Z pokuty mám zmiešané pocity,“ povedal George Bennett pre Cyclingnews.com.

Fanúšikov môžu zraniť bidónmi

Striktne sa sleduje aj odhadzovanie použitých bidónov cyklistami, ktoré by sa nemalo diať mimo zóny na to určenej. Dôraz sa kladie na bezpečnosť fanúšikov, ktorým odhodený bidón údajne môže spôsobiť zranenie.

Pritom práve stovky fanúšikov postávajúcich pri ceste dychtivo očakávajú každý odhodený bidón, aby si mohli odniesť z Tour de France cenný suvenír. Za odhodenie bidónu na „nepovolenom území“ dostal vo 4. etape Španiel Carlos Verona (Movistar) pokutu 200 CHF.

V 8. etape na to isté doplatil Portugalčan Carlos Costa (UAE Team Emirates). „Mimo určenej zóny sa nesmú vyhadzovať ani ďalšie odpadky, na čo doplatil obhajca celkového triumfu Brit Geraint Thomas. Jazdec tímu Ineos toto pravidlo porušil v šiestej etape,“ zistila redaktorka isport.blesk.cz.

Slušné správanie

Cyklista musí počas etapy dodržiavať aj kódex slušného správanie sa voči svojim súperom, ako aj verejnosti. Znamená to, že pretekár nesmie postrčiť súpera, prípadne ho udrieť a tiež sa nesmie nevhodne správať voči fanúšikom. Špecifikom dlhých etáp je aj močenie počas nich. Ak si však jazdec potrebuje uľaviť, nesmie to urobiť na miestach, kde sú fanúšikovia.

„V opačnom prípade ho neminie trest 200 frankov,“ pripomína isport.blesk.cz. V 3. etape tento druh trestu na vlastnej koži zažil Španiel Jonathan Castroviejo (Ineos) – vymočil sa pred očami fanúšikov a stálo ho to 200 frankov.

V 6. etape sa to isté „podarilo“ ďalšiemu Španielovi Gorkovi Izaguirremu (Astana) ako aj štvrtému mužovi priebežného celkového poradia Holanďanovi Stevenovi Kruijswijkovi (Jumbo-Visma).

VIAC O TÉME: TOUR DE FRANCE 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať