Slovenské volejbalistky úspešne vstúpili do turnaja ME, Španielkám nedovolili získať ani set

slovenské volejbalistky
Radosť z výhry Sloveniek po volejbalovom zápase v základnej D-skupine majstrovstiev Európy (ME) 2019 Žien medzi Slovensko - Španielsko. Bratislava, 23. august 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenské volejbalové reprezentantky úspešné zvládli svoje úvodné vystúpenie na 31. európskom šampionáte. V dôležitom súboji zdolali hráčky Španielska 3:0 na sety (24, 27, 18) a pripísali si do tabuľky cenné tri body.

Nadviazať na piatkové víťazstvo budú môcť už v sobotu, keď sa predstavia proti Švajčiarkam, ktoré v prvý deň majstrovstiev Európy podľahli Nemkám hladko 0:3.

Prvý set bol vyrovnaný

Slovenky sa rýchlo dostali do vedenia 4:1, no priebeh prvého setu bol nesmierne vyrovnaný. Po tom, ako Španielky upravili skóre na 4:4 sa ani jedno z mužstiev nedokázalo odpútať na vyšší než dvojbodový rozdiel.

Hráčky z Pyrenejského polostrova v koncovke setu viedli 23:21, ale zverenky Marca Fenoglia šnúrou troch bodov skóre otočili. Prvý mečbal síce ešte využiť nedokázali, ale napokon po 30 minútach hry ukončila úvodné dejstvo razantným smečom Romana Hudecová.

V druhom sete zmazali náskok súperiek

Po úspešnej koncovke prvého setu domáce hráčky akoby trošku poľavili v koncentrácii a zakrátko prehrávali 3:8. Ich veľkou devízou je však bojovnosť, čo sa naplno ukázalo.

Slovenky zmazali náskok súperiek, nezlomil ich ani nepriaznivý stav 19:22 a v záverečných výmenách setu mali opäť pevnejšie nervy. Hrdinkou druhého setu sa stala Nina Herelová, ktorá za stavu 27:27 zložila loptu na palubovku a následne predviedla aj úspešný blok.

Ďalšími súperkami budú Švajčiarky

Aj tretí set bol dlho vyrovnaný a vyzeralo to tak, že opäť smeruje do dramatickej koncovky. Za stavu 13:12 sa však podarilo domácim hráčkam odskočiť na štvorbodový rozdiel, čo sa v treťom dejstve ukázalo byť rozhodujúce. Slovenky v ďalšom priebehu setu ešte svoj náskok zvýšili a triumfovali v ňom pomerom 25:18.

Zápas tak ovládli pomerom 3:0 na sety, vďaka čomu spravili veľmi dôležitý krok k postupu do osemfinálovej fázy. Ich ďalšími súperkami budú v sobotu o 20.00 h Švajčiarky.

Výsledok – Majstrovstvá Európy vo volejbale žien 2019 –

D-skupina:

Slovensko – Španielsko 3:0 (24, 27, 18)
88 minút, rozhodovali: Simonovská (Č. Hora), Marques Ferreira (Portug.)

Slovensko: Kijaková 9, Kostelanská 11, Pencová 6, Koseková 1, Radosová 10, Herelová 14, libero Španková (Hudecová 1, Hrončeková, Palgutová 1, Ovečková, Szaboóvá, Fričová, libero Jančová)

Španielsko: Riverová 5, Carová Garcíová 4, Segurová 10, Escamillová 18, Berbelová 11, Corralová Bouzová 1, libero Alba Sánchezová (De Blasová, Elizagová, Castellanová, Gonzalezová, Prianteová Francesová 1, Montorová, libero Llabrésová)