Neúspešný spor o pozemky City Areny stál Trnavu stotisíc eur, mesto sa proti zamietnutiu žaloby neodvolalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
City Aréna
Štadión Antona Malatinského v Trnave. Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni

Mesto Trnava zaplatilo takmer 100-tisíc eur ako náhradu trov konania v súvislosti so žalobou proti spoločnostiam City-Arena a City-Arena PLUS o určenie vlastníckeho práva k pozemkom. Informáciu pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová.

Okresný súd v Trnave ešte v septembri minulého roka žalobu mesta zamietol a rozhodol aj o povinnosti zaplatiť žalovaným trovy konania. O ich výške 99 328 eur rozhodol samostatným uznesením v polovici apríla, uznesenie nadobudlo právoplatnosť koncom júla.

Poslanci mesta s nesúhlasili s pokračovaním sporu

Mesto Trnava vlani neuspelo na súde so žalobou, ktorou sa domáhalo vrátenia pozemkov, na ktorých dnes stojí známy nákupný komplex City Arena. Žalobu inicioval primátor Peter Bročka. Poslanci mestského zastupiteľstva sa o nej dozvedeli až od žalovaných spoločností.

Bročka v minulosti svoj postup vysvetľoval tým, že súhlas poslancov nepotreboval, pretože v tomto prípade nešlo o nakladanie s majetkom mesta. Mestské zastupiteľstvo na mimoriadnom rokovaní pred rokom prijalo uznesenie, v ktorom poslanci vyjadrili nesúhlas s ďalším pokračovaním sporu.

Pozemky predali za jedno euro

Trnava pozemky s rozlohou približne 3,5 hektára prakticky v centre mesta ešte vo volebnom období 2010 – 2014 predala za jedno euro spoločnosti City-Arena, ktorá sa zaviazala ako protihodnotu zmodernizovať futbalový Štadión Antona Malatinského. Ten zároveň dostala do prenájmu na 30 rokov, a to za jedno euro ročne.

Na zvyšnej časti pozemku sesterská spoločnosť City-Arena Plus postavila nákupné centrum. Obe spoločnosti vtedy riadil trnavský podnikateľ Vladimír Poór. Za predaj pozemkov City-Arene za jedno euro hlasovalo v novembri 2012 všetkých 31 poslancov mestského zastupiteľstva.

Trnava sa proti zamietnutiu žaloby neodvolala

City-Arena na súde argumentovala tým, že za pozemky poskytla mestu Trnava majetkovú protihodnotu v podobe nového štadióna a ďalších investícií v objeme 32-miliónov eur, „čím žalobca nepochybne len získal a svoj majetok zhodnotil“. Trnava sa proti zamietnutiu svojej žaloby neodvolala, rozsudok tak koncom novembra 2018 nadobudol právoplatnosť.

Vladimír Poór neskôr spoločnosť City-Arena PLUS s nákupným centrom predal Petrovi Korbačkovi, ktorý vlastní aj bratislavskú Euroveu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter BročkaVladimír Poór