A je po dohode, SMK dala Bugárovi a kresťanskodemokratickej aliancii košom

Béla Bugár, Most Híd
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Strana maďarskej komunity (SMK) odmietla vytvorenie volebnej strany s Mostom-Híd a Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDSZ-MKDA). Ako agentúru SITA informoval hovorca SMK Róbert Králik, republikové predsedníctvo strany na zasadnutí 22. októbra prerokovalo navrhované parametre dohody o vytvorení volebnej strany so stranami Most-Híd a MKDSZ-MKDA a pre zmenenú politickú situáciu sa rozhodlo dohodu neprijať.

SMK chce čo najširšiu spoluprácu

Maďarské politické strany Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA sa 18. októbra dohodli na vytvorení spoločnej kandidátky do budúcoročných parlamentných volieb. Na kandidačnej listine spoločnej volebnej strany „Strana regiónov Most MK“, ktorú mala vytvoriť MKDSZ-MKDA, nemali byť predsedovia strán.

„Pre SMK je naďalej prioritou vytvorenie čo najširšej spolupráce maďarských strán, politických a nepolitických zoskupení. Preto s ohľadom na názory okresných štruktúr strany a jej voličov bude iniciovať pokračovanie rokovaní za účasti všetkých piatich maďarských politických strán,“ uviedol Králik.

Most-Híd rozhodnutie kritizuje

Republikové predsedníctvo SMK podľa hovorkyne Mosta-Híd Kláry Magdeme nevyužilo historickú možnosť a odmietlo spoločný návrh troch strán.

„Princíp spolupráce, na ktorom sa naše delegácie dohodli, by mohol byť pevným základom vytvorenia spoločnej kandidátky. Ponúkli sme najracionálnejšie a najúčinnejšie riešenie v období, keď je stále viac takých politických subjektov, ktorých cieľom je osloviť maďarského voliča na Slovensku. Najdôležitejšie je, že sme nechceli vylúčiť nikoho z tejto formujúcej sa jednoty. Záujem celej komunity nemôže padnúť pre osobné ambície niektorých aktérov, ani pre jedno nové hnutie s netransparentným financovaním,“ povedala Magdeme.

Hnutie Összefogás – Spolupatričnosť

V utorok 22. októbra oficiálne zaregistrovali hnutie Összefogás – Spolupatričnosť na ministerstve vnútra.

Ako v utorok agentúru SITA informoval splnomocnenec prípravného výboru hnutia Szabolcs Mózes, registráciu podpisom podporilo 18 000 osôb. K hnutiu sa pridali napríklad bývalí europoslanci József Nagy a Edit Bauer či bývalý ponovembrový podpredseda vlády Gábor Zászlós.

Hnutie Összefogás – Spolupatričnosť odovzdalo podpisy potrebné na registráciu politickej strany 25. septembra. Podľa predstaviteľov a zakladateľov hnutia chcú maďarskí voliči zmenu a spojenie maďarských síl, ktorú Most-Híd a SMK nevedeli priniesť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Maďarská kresťanskodemokratická alianciaMost-Híd