Absolventi medicíny zo Slovenska odchádzajú a vláda zle investuje milióny eur, tvrdí OĽaNO

Marek Krajčí, Igor Matovič
Tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí (vľavo) a Igor Matovič Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) podľa tlačovej správy hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nepredložilo žiadnu dlhodobú stratégiu, aby presvedčilo absolventov medicíny ostať na Slovensku.

Poslanci z hnutia Elena Červeňáková a Marek Krajčí upozorňujú, že vláda vyčlenením dvoch miliónov eur na dodatočné prijatie ďalších 150 medikov problém nevyrieši. Ide o nesprávne investované 2 milióny eur, zhodnotil Krajčí.

Krajiny Európskej únie dlhodobo upozorňujú na nedostatok zdravotníkov na trhu práce, doplnila Červeňáková. Do roku 2020 ich podľa Európskej komisie bude chýbať takmer 1,5 milióna, z toho takmer 500-tisíc sestier. Situácia sa zhoršuje aj odchodom sestier do dôchodku a znížením záujmu mladých ľudí o prácu v zdravotníctve.

Tieňový minister zdravotníctva za OĽaNO Marek Krajčí skonštatoval, že slovenské lekárske fakulty si každoročne vylepšujú finančnú situáciu prijímaním zahraničných študentov na úkor tých slovenských. V odbore zubného lekárstva v súčasnosti študuje viac zahraničných študentov ako Slovákov. „Stomatológov je v súčasnosti krízový nedostatok,“ dodal Krajčí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena ČerveňákováMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti