Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maturity ziaci skola ucitel
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
13. 04. 2015 21:35 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Absolventi SOŠ sú pre zamestnávateľov menej zaujímaví

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Väčšina zamestnávateľov sa vyhýba zamestnávaniu čerstvých absolventov stredných odborných škôl.

Takmer 21 percent spoločností deklarovalo, že v minulosti absolventov prijímali, ale dnes to už nerobia. Ďalších 51 percent firiem nezamestnávalo absolventov ani v minulosti, ani dnes. Znamená to teda, že iba 28 percent podnikateľov dáva absolventom šancu. Vyplýva to z prieskumu v rámci projektu Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce, ktorý robila agentúra AKO na vzorke viac ak 1 000 zamestnávateľov. Na tlačovej besede to povedal výkonný riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích s tým, že častejšie prijímajú absolventov väčšie firmy s viac ako 250 zamestnancami.

Chyba je na oboch stranách

Z prieskumu tiež vyplýva, že iba približne 22 percent firiem spolupracuje s niektorou strednou odbornou školou. „Logicky preto nemôžu očakávať, že im škola pripraví žiaka podľa ich potrieb. Chyba je však na oboch stranách. Keď sme komunikovali s firmami, ktoré absolventov zamestnávajú, tak až 60 percent z nich prijalo takého, ktorý vyštudoval školu, s ktorou spolupracujú,“ tvrdí Hřích, podľa ktorého je spolupráca medzi vzdelávacou inštitúciou a zamestnávateľom kľúčová.

Iniciatívnejšie by podľa Hřícha mali byť aj školy, keďže takmer 80 percent zamestnávateľov priznáva, že sa o obsah a formu na stredných odborných školách nezaujímajú. „Aj školy si musia uvedomiť, že ich žiaci sú v podstate produkt, ktorému by mali robiť reklamu. Propagovať sa viac, komunikovať so zamestnávateľmi a v neposlednom rade sa snažiť, aby ich žiaci boli úspešní aj v praxi,“ povedal Marek Bezák z agentúry mediamedia, ktorá projekt zastrešuje. Bezák zároveň dodáva, že viac ako polovicu informácií o SOŠ získavajú zamestnávatelia práve od ich bývalých žiakov.

Najdôležitejšia je prax

Prieskum sa zameral aj na očakávania zamestnávateľov od stredných odborných škôl. Najdôležitejšia je pritom pre nich prax. Pre viac ako 60 percent zamestnávateľov je kľúčová kvalita praxe a pre 18 percent je dôležitá aj jej dĺžka. Zanedbávať by sa nemala ani teoretická príprava, spolupráca s firmami, morálne vlastnosti žiakov či cudzie jazyky. Všetky tieto požiadavky boli dôležité pre viac ako 10 percent zamestnávateľov.

Výskum ukázal, že omnoho väčšiu šancu získať zamestnanie majú čerství absolventi z tých odborných škôl, ktoré pravidelne spolupracujú s niektorým podnikom. Z podnikov, ktoré pravidelne spolupracujú s niektorou SOŠ, prijíma jej čerstvých absolventov až 60,3 percenta podnikov. Z celkovej vzorky skúmaných podnikov pritom prijíma čerstvých absolventov len 27,8 percenta podnikov.

Sociologický prieskum uskutočnili na vzorke 1 000 zamestnávateľov na celom Slovensku. Zahŕňal pritom eseročky a akciové spoločnosti. Živnostníkov do výskumu nezaradili.

Odporúčané články

Odevná firma vo Svidníku mala kontrolu, zistila nedostatky Slovákom sa doma študovať nechce, tvrdí prieskum EÚ

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X