Abú Zabí oživí zelená oáza, bude ukrytá pod falošnou púšťou

Abú Zabí oživí zelená oáza, bude ukrytá pod falošnou púšťou
Foto: www.dezeen.com

V hlavnom meste Spojených arabských emirátov čoskoro vyrastie nová zelená oáza, ktorá v púštnych horúčavách poskytne obyvateľom i návštevníkom Abú Zabí osviežujúci únik. Mestský park Al Fayah, ktorý má zaberať gigantickú plochu 125-tisíc metrov štvorcových, svoje bohatstvo odhalí až na druhý pohľad. Zvonka má podľa návrhu britského architekta Thomasa Heatherwicka evokovať popraskanú pôdu Arabskej púšte.

Abú Zabí oživí zelená oáza, bude ukrytá pod falošnou púšťou
Foto: www.dezeen.com

Vybudovanie parku Al Fayah postavilo architektov štúdia Heatherwick hneď pred niekoľko základných otázok. K tým najpálčivejším patril spôsob ochrany návštevníkov a rastlín pred horúcim piesočným slnkom bez potreby nadmerného zavlažovania. Architekti sa preto rozhodli oázu zakryť gigantickým baldachýnom, ktorý podporí séria pevných stĺpov.

„Park Al Fayah bude zahŕňať sériu stĺpovitých stavieb evokujúcich popraskaný povrch púšte, ktoré sa budú šplhať do výšky až vytvoria dojem trojrozmernej krajiny nad parkom. Vyvýšené časti vytvoria dierovaný prístrešok s čiastočným tieňom, pod ktorým bude rásť bujná zeleň chránená pred horúcim púštnym slnkom,“ uviedol Heatherwick.

Okrem zelene, piknikových zón, zeleninových záhrad a plôch na hranie sa v tieni majú ukrývať aj kaviarne, mestská knižnica, mešita, kino a veľké pódium určené pre rôzne kultúrne podujatia.

„Táto ´podzemná´ oáza sa stane krajinou plnou rastlín, stromov a rekreačných priestorov. Tienená záhrada, ktorá dosahuje výšku 20 metrov, bude miestom pre rodinné pikniky ako aj pre centrá vzdelávania či festivaly,“ uviedol architekt.

Park sa začne budovať ešte tento rok, hotový by mal byť v priebehu roka 2017. Po rýchlom rozvoji mesta tak podľa slov miestneho šejka obyvatelia získajú zaslúženú odmenu v podobe verejného priestoru, v ktorom budú môcť odpočívať a čerpať nové sily.

www.cnn.com, www.dezeen.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom