Achmea sa bude zavedeniu jednej poisťovne brániť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Union ZP
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Je veľmi dôležité, aby rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho tribunálu, ktorý prisúdil odškodnenie holandskej firme Achmea, vlastníkovi Union zdravotnej poisťovne, bolo akýmsi budíčkom pre slovenskú vládu.

Mala by si premyslieť rozhodnutie opätovne vytlačiť zo systému súkromné zdravotné poisťovne. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Achmea Willem van Duin.

Ako pokračoval, nechcú, aby sa zopakovala situácia z roku 2007, kedy vláda nereagovala na ich apel a pokračovala v krokoch, za ktoré teraz musí platiť.

Prípadné vyvlastnenie súkromných poisťovní, ktoré pripúšťa Ficova vláda, je podľa van Duinových slov porušením medzinárodného práva a jeho dôsledkom budú vysoké náklady pre slovenských daňových poplatníkov.

„Skutočne dúfam, že plán vyvlastňovať sa nikdy nestane realitou a úprimne verím, že vláda SR prehodnotí svoje úmysly a na Slovensku zostane zachovaný pluralitný systém zdravotného poistenia,“ uviedol generálny riaditeľ. Ak by predsa len od toho plánu kabinet neustúpil, spoločnosť Achmea je pripravená brániť sa. Podľa van Duina využijú všetky právne prostriedky a cesty, aby chránili svoje investície. O výške odškodného v tomto prípade hovoriť nechcel, túto otázku považuje za predčasnú.

Rozhodnutie tribunálu je podľa neho zároveň dôležitým signálom smerom k zahraničným investorom na Slovensku. „Rozsudok dokazuje, že v Európe existujú účinné právne mechanizmy na riešenie sporov o investíciách, ktoré sa dajú uplatniť v prípade, keď štát poruší vnútroštátne alebo medzinárodné právo,“ podotkol van Duin.

Zmena základného imania

Zuzana Zvolenská
Foto: SITA/Diana Černáková

Achmea sa zároveň rozhodla podať na Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou žiadosť o povolenie obmedzeného zníženia základného imania Union z.p.

Jeho znížením nie sú nijako dotknuté prostriedky na zdravotnú starostlivosť. Tento krok je plne v súlade s legislatívou a nijako neovplyvní rozsah a kvalitu zdravotnej starostlivosti poistencov Union, ktorá ostane zachovaná,“ dodal van Duin.

Ako na záver zdôraznil, spoločnosť Achmea investovala v roku 2006 do Union z.p. s cieľom dlhodobo pôsobiť na Slovenskom trhu a nebola by tak urobila, keby nemala ubezpečenie od vtedajšieho ministra zdravotníctva, že Slovensko bude pri príprave legislatívy konať v súlade s vnútroštátnymi i európskymi právnymi predpismi.

„Sme ochotní a pripravení viesť dialóg so slovenskou vládou o tom, ako pomôcť zlepšiť existujúci pluralitný systém zdravotného poistenia, pretože bude na prospech klientov a zlepší to celkovú kvalitu zdravia slovenského obyvateľstva,“ dodal van Duin.

Štát prehral spor o milióny

Arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom, minulý piatok rozhodol že v roku 2006 a 2007 SR porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní, medzi ktoré patrí aj spoločnosť Achmea.

V roku 2011 Ústavný súd rozhodol, že Slovensko v tomto prípade porušilo ústavu a SR následne stiahla legislatívne opatrenia, ktorých cieľom bolo zakázanie zisku zdravotných poisťovní. Podľa výroku Medzinárodného arbitrážneho tribunálu musí SR zaplatiť spoločnosti Achmea 22 miliónov eur ako kompenzáciu za škody, ktoré holandská firma utrpela počas platnosti poškodzujúcich opatrení. Arbitrážny tribunál zaviazal Slovenskú republiku tiež uhradiť spoločnosti Achmea náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou vo výške 3 milióny eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AchmeaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUnion poisťovňa