Adam Žampa pracoval v lete aj na mentálnej stránke

Adam Žampa
Ministerstvo školstva reaguje na medializované vyjadrenie Adama Žampu (na fotografii) a jeho realizačného tímu o financovaní prípravy a následnú snahu odísť reprezentovať Rusko. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. októbra (WebNoviny.sk) – Bratia Adam a Andreas Žampovci v stredu nabrali smer rakúsky Sölden, kde sa počas víkendu začne nový ročník Svetového pohára v alpskom lyžovaní. V úvodnom obrovskom slalome mužov na ľadovci Rettenbach sa predstaví iba skúsenejší Adam, keďže Slovensko môže postaviť iba jedného pretekára v tejto disciplíne.

„V rámci záverečnej prípravy sme absolvovali dve sústredenia na ľadovci Pitztal koncom septembra a začiatkom októbra. Zamerali sme sa na super G a práve aj obrovský slalom, v ktorom by som chcel v tejto sezóne dosiahnuť lepšie výsledky ako doteraz. Posledné štyri dni doma boli už len o naháňaní kondície a nabudzovaní sa pred pretekmi,“ vravel do telefónu Adam Žampa pred odchodom do Rakúska.

Žampovci počas leta doplnili svoj pretekársky tím ďalšími ľuďmi. Okrem šéftrénera otca Tomáša Žampu sa v ňom nachádzajú asistent trénera Poliak Krzysztof Mazurek, servisman Ján Baniar a tiež kondičný tréner a zároveň fyzioterapeut v jednej osobe Viliam Štinčík. „S Mazurkom som kedysi ešte súťažil. Po skončení minulej sezóny som ho oslovil s ponukou a on to zobral. Nedá sa, aby sme chodili všade všetci spoločne, ale verím, že na väčšine pretekov Svetového pohára to tak bude,“ ozrejmil Adam Žampa.

Ešte v závere uplynulej sezóny sa v médiách pretriasala téma možnej spolupráce Žampovcov s ruskými lyžiarmi. Adam Žampa k tomu teraz povedal: „Pred novembrovými pretekmi Svetového pohára v slalome v Levi chceme ísť spoločne na tréning do Švédska alebo Fínska. Už som sa rozprával s najlepším ruským slalomárom Alexandrom Chorošilovom, s ktorým sme sa dohodli na spolupráci najmä v tejto najtočivejšej disciplíne. Verím, že to bude prospešné pre nás oboch.“

Vlaňajšia sezóna nedopadla pre slovenskú jednotku v technických disciplínach podľa predstáv. Devätnásta priečka na majstrovstvách sveta v americkom Beaver Creeku v slalome aj superkombinácii, k tomu 32. miesto v celkovom hodnotení slalomu vo Svetovom pohári bolo menej ako si šiesty najlepší slalomár zo ZOH 2014 v Soči Adam Žampa predstavoval. Čo teda očakáva od najbližšej pretekárskej zimy, na ktorú sa tak ako po minulé roky kvalitne pripravoval aj u „protinožcov“ na Novom Zélande?

„Konkrétne výsledkové ciele si nechcem dopredu stanovovať. Je len na mne, ako dokážem preniesť dobré jazdy z tréningu do pretekov v rámci Svetového pohára. V minulej sezóne sa mi to párkrát podarilo, ale nikdy nie vo dvoch jazdách. Takto som prišiel o pár dobrých umiestnení. Aj preto som sa v príprave viac venoval mentálnemu tréningu a kládol dôraz aj na ´hlavu´. Dúfam, že sa mi to podarí a výsledok príde. Sezóna bude tzv holá, čiže bez majstrovstiev sveta či olympijských hier. Chcem sa venovať už len Svetovému poháru, tie európske už nebudem jazdiť. Prioritne pôjdem ako doteraz slalom a obrovský slalom. Keďže o krištáľový glóbus sa bude súťažiť aj v superkombinácii, chcel by som uspieť aj v tejto disciplíne,“ prezradil Adam Žampa.

Na prvé preteky v Söldene sa slovenský reprezentant veľmi teší. Špecifický ľadovcový úvod SP koncom októbra má podľa neho svoje čaro. Pred tromi rokmi si tam vybojoval skvelé 9. miesto, doteraz jeho najlepšie umiestnenie v obrovskom slalome z veľkých pretekov rangu SP, MS či ZOH. „Sölden mám rád, je to veľmi dobrý kopec, ale na ľadovcovom snehu záleží veľa aj na počasí. Atmosféra je špecifická, každý sa už po dlhej príprave teší na poriadne preteky. Aj ja,“ zakončil 25-ročný Tatranec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam Žampa