Adam Žampa sa nezmestil do bránky, slalom vyhral Hirscher

Adam Žampa
Adam Žampa splnil základný cieľ zabodovať hneď v prvých pretekoch sezóny. Foto: SITA/AP

SANTA CATERINA 6. januára (WebNoviny.sk) – SANTA CATERINA 6. januára (WebNoviny.sk) – Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher sa do tretice konečne dočkal víťazstva v slalome v aktuálnej sezóne Svetového pohára. Po druhých miestach vo francúzskom Val d´Isere a talianskej Madonne sa v stredu vyhupol na najvyšší stupienok v ďalšom talianskom stredisku Santa Caterina, ktoré poskytlo náhradu za neuskutočnené prvé novoročné preteky v Záhrebe.

Štvornásobný a zároveň úradujúci víťaz Svetového pohára Hirscher sa k 17. slalomového víťazstvu kariéry odrazil z tretej priečky po 1. kole. Najrýchlejšou druhou jazdou nechal za sebou o 21 stotín sekundy Nóra Henrika Kristoffersena a o 32 stotín ruského lídra po 1. kole Alexandra Chorošilova.

Hirscher nedoprial Kristoffersenovi víťazný slalomový hetrik v prvej časti sezóny a opäť sa posunul na čelo priebežného celkového poradia Svetového pohára pred Nóra Aksela Lunda Svindala. Lídrom slalomu zostal Kristoffersen s 20-bodovým náskokom pred Hirscherom. Skvelý Rakúšan dosiahol v sumáre 36. triumf v pretekoch SP v kariére, čím dostihol slávneho krajana Benjamina Raicha, ktorý vlani v lete ukončil pretekársku činnosť.

Obom patrí 6. priečka v historickom rebríčku podľa počtu víťazstiev v pretekoch o krištáľové glóbusy. Päť víťazstiev momentálne chýba Hirscherovi na to, aby predstihol piateho v tabuľke víťazstiev – švajčiarsku legendu Pirmina Zurbriggena. „Bolo to tesné, ale vďakabohu, vyšlo to, Bol to fyzicky veľmi náročný slalom. Toto víťazstvo mi dodá ďalšie sily a energiu v tréningu,“ cituje Hirschera server ORF.

Zjazdári s najväčším počtom víťazstiev vo Svetovom pohári – historické poradie:

Ingemar Stenmark (Švéd.) 86

Hermann Maier (Rak.) 54

Alberto Tomba (Tal.) 50

Marc Girardelli (Lux.) 46

Pirmin Zurbriggen (Švaj.) 40

Benjamin Raich a Marcel Hirscher (obaja Rak.) po 36

Adam Žampa klesol z 23. na 30. miesto slalomovej klasifikácie, keďže preteky v Santa Caterine mu nevyšli. Slovenský reprezentant vydržal na trati prvého kola iba niekoľko sekúnd, potom sa nezmestil do piatej bránky. Adam Žampa v tejto sezóne SP v slalome bodoval zatiaľ iba pred Vianocami v talianskej Madonne, kde skončil pätnásty.

„Chcel som to pustiť od začiatku do prvej roviny, ale vo štvrtej bránke bolo trochu viac ľadu a keďže som už bol mysľou na tej rovine, pozabudol som naň a po hlúpej chybe na vnútornej lyži som vypadol. Verím, že sa to už nebude opakovať,“ uviedol Adam Žampa v reakcii na svoj predčasný koniec.

V Santa Caterine sa predstavil aj ďalší Slovák Matej Falat. S vysokým štartovným číslom 74 sa dostal na 40. priečku, ale na postup do 2. kola to bolo málo.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Santa Caterina (Tal.) – výsledky:
Slalom mužov (1. + 2. kolo):

1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:54,54 min, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,21, 3. Alexander Chorošilov (Rus.) +0,32, 4. Felix Neureuther a Fritz Dopfer (obaja Nem.) +1,07, 6. Daniel Yule (Švaj.) +1,25,…40. Matej Falat +3,48 v 1. kole – nepostúpil do 2. kola, Adam Žampa (SR) nedokončil 1. kolo

Poradie v hodnotení slalomu (po 3 z 11 pretekov):

1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 280 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 260, 3. Alexander Chorošilov (Rus.) 114, 4. Felix Neureuther (Nem.) 110, 5. Julien Lizeroux (Fr.) 96, 6. Daniel Yule (Švaj.) 93,…30. Adam Žampa (SR) 16

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 15 zo 44 pretekov):

1. Marcel Hirscher (Rak.) 721 bodov, 2. Aksel Lund Svindal 636 bodov, 3. Henrik Kristofferson 471, 4. Kjetil Jansrud (všetci Nór.) 411, 5. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) a Felix Neureuther (Nem.) obaja 318,… 95. Adam Žampa (SR) 18

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalBenjamin RaichFelix NeureutherHenrik KristoffersenHermann MaierKjetil JansrudMarcel HirscherMatej Falat