Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dane
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
29. 04. 2019 14:48 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Administratívne zaťaženie malých podnikov sa zníži, ministerstvo navrhuje aj zmenu v zdaňovaní

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo financií SR chce podporiť malé a stredné podniky, ako aj automobilový priemysel. Do pripomienkového konania predložilo návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorého cieľom je znížiť aj administratívne zaťaženie daňovníkov.

Zmeny v zdaňovaní

Podporiť chce aj elektromobilitu. Návrhy počítajú s negatívnym vplyvom na rozpočet verejnej správy. V tomto roku vo výške 12,8 mil. eur, v budúcom roku by to malo byť 82,3 mil. eur, v roku 2021 by to malo byť 64,2 mil. eur a v roku 2022 suma 58,6 mil. eur.

Úprava zákona sa zameriava na podporu malých a stredných podnikov, a to zavedením definície mikrodaňovníka a s ňou súvisiace zmeny v zdaňovaní tejto skupiny daňovníkov. Upravia sa aj podmienky odpočtu daňovej straty.

Znižovanie administratívneho zaťaženia daňovníkov je zamerané na zavedenie automatickej registrácie správcom dane a na zjednodušenie podmienok na zahrňovanie do základu dane pri výdavkoch, ktoré sú súčasťou základu dane až po zaplatení.

Ministerstvo chce taktiež znížiť administratívnu náročnosť pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti, a to rozšírením oslobodenia od dane pre vymedzené druhy nepeňažných príjmov. Preferovaným komunikačným prostriedkom na dodanie dokladov alebo žiadosti je elektronická komunikácia.

Podpora podnikového výskumu

Zjednodušiť by sa malo aj platenie preddavkov na daň z príjmov. Za účelom zníženia administratívneho zaťaženia podnikateľov a zlepšenia podnikateľského prostredia sa navrhuje zvýšiť hranicu pre platenie preddavkov, a to zo sumy 2 500 eur na 5 000 eur.

Podpora automobilového priemyslu zahŕňa zvýšenie sumy oslobodeného nepeňažného plnenia zamestnanca z dôvodu zabezpečenia ubytovania. Zvýšiť by sa mala aj podpora podnikového výskumu a vývoja prostredníctvom odpočtu nákladov vynaložených na výskum a vývoj.

Zaviesť by sa mala aj samostatná odpisová skupina pre elektromobily s lehotou odpisovania dva roky. Uvedené opatrenie má za cieľ zvýšiť motiváciu podnikateľského sektoru na obstaranie elektromobilu s cieľom podpory nízkoemisnej, resp. bezemisnej formy dopravy. Navrhovanou úpravou sa podporia batériové elektrické vozidlá alebo plug-in hybridné elektrické vozidlá.

Účinnosť sa predpokladá od 1. januára 2020, niektoré časti by mali byť platné až od začiatku roka 2021.

Odporúčané články

Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Najvyšší súd zrušil pôvodný trest a bývalej šéfka daniarov z Veľkého Medera uložil podmienku

Neprehliadnite

Priatelia namiesto žrútov, Salviniho hnev zrušil slovnú hračku siete McDonald’s v Rakúsku Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Video+Foto: Sagan mieri za rekordným zeleným dresom, Fuglsang si zrejme zlomil ruku a spadol aj Thomas Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X