Advokát Kubík žiada, aby sa súdna rada zaoberala rozhodovaním o väzbe Jankovskej

Monika Jankovská
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Advokát Peter Kubík adresoval Súdnej rade SR podnet, v ktorom žiada, aby sa zaoberala okolnosťami rozhodovania vo veci väzby bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky J.

Ako konštatuje v podnete adresovanom rade, vidí totiž podobnosti medzi prípadom rozhodovania o väzbe obvineného Norberta B., kde rozhodoval sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michal Truban a rozhodovaním o väzbe Moniky J., kde rozhodoval ako predseda senátu Najvyššieho súdu SR (NŠ SR) Juraj Kliment.

Truban musel fakt, že sa z rozhodovania nenamietol pre možnú zaujatosť, vysvetľovať Súdnej rade SR, pričom jej predseda Ján Mazák nevylúčil podanie podnetu na jeho disciplinárne stíhanie.

Na obvinenie Klimenta nemá dôvod

„Poukázal som výlučne na fakt, že obdobné skutočnosti, akými sa zaoberá Súdna rada SR v prípade rozhodovania sudcu ŠTS Trubana vo veci väzby Norberta B. , teda výpoveď svedka v spise, ktorý spája konajúceho sudcu s vecou, ktorá je predmetom rozhodovania sa vyskytli aj v prípade rozhodovania sudcu Klimenta vo väzobnej veci Moniky J. a Denisy C. Je preto podľa môjho názoru daný dôvod, aby sa týmito skutočnosťami rovnako zaoberala súdna rada v prípade oboch dotknutých sudcov,“ uviedol advokát pre agentúru SITA.

Vo svojom podnete spomína advokát výpoveď sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý vypovedá v prípade sudcov zadržaných v rámci policajnej akcie Búrka a ktorý údajne v rámci výpovede spomenul aj meno sudcu Klimenta.

Kubík však dodal, že nemá žiadne dôvody tvrdiť, že sa Kliment rozhodovaním v uvedenej veci dopustil disciplinárneho previnenia, protiprávneho alebo neetického konania.

Kliment sa namietal

Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová v tejto súvislosti pre agentúru SITA uviedla, že sudca Juraj Kliment sa v predmetnej veci namietal a rozhodnutím iného senátu z nej nebol vylúčený. „Ide o uznesenie NS SR zo 7. júla 2020,“ povedala.

Bývalý predseda ŠTS Michal Truban v lete pred osobitnou komisiou súdnej rady vysvetľoval, prečo v prípade rozhodovania o väzbe obvineného Norberta B. nekonštatoval zaujatosť. Truban Norberta B. začiatkom júla prepustil z policajného zadržania, pričom podnikateľa obvineného v rámci kauzy Dobytkár vzal do väzby až následne NS SR.

Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Podľa medializovaných informácii získal od PPA dotáciu aj penzión, ktorého konateľmi sú rodinní príslušníci sudcu Trubana. Túto okolnosť vo svojej výpovedi údajne spomenul aj jeden zo spolupracujúcich obvinených v kauze Dobytkár, Marek K.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra VažanováDenisa CvikováJán MazákJuraj KlimentMichal Truban (sudca)Monika JankovskáNorbert BödörPeter KubíkVladimír Sklenka
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SRSúdna rada SR