Advokátka už nechce zastupovať Martin v kauze pohľadávok

Peniaze odskodne sudy kladivko
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA / MARTIN 5. augusta (WEBNOVINY) – Advokátska kancelária Tora Legal, ktorá zastupuje mesto Martin na ústavnom súde v kauze osemmiliónovej pohľadávky, chce ukončiť spoluprácu. Dôvodom je podľa advokátky a majiteľky advokátskej kancelária Alexandry Čižmárikovej to, že pozornosť médií sa odklonila od podstaty kauzy a senzáciou sa stala samotná spoluprácu medzi mestom a advokátkou.

„Z taktického hľadiska je pre mesto určite lepšie, aby sa pozornosť médií sústredila skôr na dodržiavanie princípov právneho štátu prostredníctvom predvídateľných súdnych rozhodnutí a spravodlivého súdneho procesu,“ napísala Čižmáriková v liste martinskému primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi, o ktorom agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Kauza začala zasahovať advokátke do súkromného života

Čižmáriková zastupuje mesto Martin na ústavnom súde v súvislosti s niekoľkomiliónovou pohľadávkou v kauze Martinské hole. Táto kauza však začala advokátke zasahovať aj do súkromného života.

„Vyrušuje ma komunikácia, ktorá v posledných dňoch začala postihovať aj moju rodinu, a to od e-mailov od osôb prepojených so žalobcom, až po správy médiám z fiktívnych e-mailových kont, údajne založenými členom mojej rodiny,“ sprostredkovala dôvody advokátky Čižmárikovej hovorkyňa mesta Martin.

Primátor Andrej Hrnčiar vzal žiadosť advokátskej kancelárie na vedomie a predloží ho vo štvrtok poslancom mestského zastupiteľstva na mimoriadnom rokovaní.

Svoje služby ponúka Lipšic

„Zdieľam rovnaký pocit, že pozornosť verejnosti sa účelovo a nekalými spôsobmi odvádza od zákerného útoku na spoločné peniaze Martinčanov smerom k štandardnej spolupráci medzi mestom a jeho právnym zástupcom. Mesto si pritom vybralo tú istú advokátsku kanceláriu, ktorá už v identickom spore medzi štátnym Tiposom a schránkovým Lemikonom dokázala zachrániť peniaze daňových poplatníkov pred cyperskou schránkou,“ povedal Hrnčiar.

Ak martinskí poslanci ukončenie zmluvy s firmou Tora Legal schvália, bude musieť mesto uzavrieť dohodu o zastupovaní s iným subjektom. V konaní pred ústavným súdom totiž nemôžu ostať bez právneho zástupcu. Svoje advokátske služby bezplatne už napríklad martinskej radnici ponúkol poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic (NOVA).

„Keďže som mal mnohé závažné spory na ústavnom súde, veľkú väčšinu z tých, ktoré som zastupoval, som vyhral, ponúkam mestu Martin bezplatné právne zastupovanie, ak vypovedia po vzájomnej dohode zmluvu s advokátskou kanceláriou Tora Legal. Myslím si, že občania Martina a Turca by nielenže nemali platiť osem miliónov eur za špekulatívnu pohľadávku, ale ani dva milióny, ak vyhrajú, advokátskej kancelárii,“ povedal v júli Lipšic.

Rozhodnutie je v rukách poslancov

Martinu hrozí podľa poslanca desaťmiliónový záväzok, a to v prípade, ak vyhrá na ústavnom súde a dva milióny eur zaplatí kancelárii Tora Legal, a potom definitívne spor prehrá na Najvyššom súde SR a firme PK Faktoring Petra Kubíka bude musieť zaplatiť osem miliónov eur.

Zmluvu, ktorú uzavrelo mesto s právnou kanceláriou Tora Regal Lipšic považuje za nespravodlivú, firma má totiž podľa nej v prípade víťazstva na ústavnom súde dostať odmenu vo výške dva milióny eur. Právne zastupovanie mestu Martin ponúkal aj martinský rodák, advokát Peter Kubina. „Rozhodnutie o ďalšom postupe je v rukách poslancov,“ uzavrel primátor mesta Hrnčiar.

Katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľnosti

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi.

V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún. Pôvodným majiteľom niekoľkomiliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme. Pohľadávku vo výške viac ako 8,4 milióna eur aktuálne vlastní firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarDaniel Lipšic