Afganci majú slovenských vojakov radi, lebo sú prívetiví

Vojaci
Medzinárodná vojenská základňa NATO v Kandaháre Foto: SITA/Pavol Rábara

BRATISLAVA/KANDAHÁR 19. januára (WEBNOVINY) – Široká slovenská duša. Týmito slovami charakterizoval prístup našich vojakov v Afganistane k miestnym obyvateľom vojenský duchovný, kaplán Marián Bodolló.

Tým, že naši sú k nim prívetivejší, tak majú veľmi dobré meno,“ povedal agentúre SITA počas návštevy ministra obrany Martina Glváča na vojenskej základni NATO v afganskom Kandaháre. Súčasťou delegácie, ktorá v utorok 15. januára navštívila naše jednotky, bol aj predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Jaroslav Baška a tiež veľvyslanec USA na Slovensku Theodore Sedgwick.

Na jeden zo vstupov do základne v Kandaháre dohliada 165 slovenských vojakov. „Denne skontrolujú zhruba tisícku peších a približne 350 nákladných vozidiel,“ hovorí zástupca veliteľa strážnej jednotky, kapitán Ján Hric. Naši vojaci na tomto mieste s označením ECP 5 (Entry Check Point 5) vystavujú svoje životy zvýšenému riziku.

Vojaci
Foto: SITA/Pavol Rábara

Primárne nebezpečentvo je výbušný systém, ktorý môže byť nastražený v aute, no bomba môže byť aj na vodičovi,“ vysvetľuje Hric. Okrem toho podľa jeho slov dochádza pomerne často aj k varovnej streľbe, a to vtedy, keď našich vojakov neposlúchnu, alebo sú nedisciplinovaní.

Naši vojaci na tomto vstupe do základne kontrolujú aj miestnych obyvateľov. „Chalani, ktorí sú na ECP 5, sa snažia s miestnymi rozprávať aj miestnou rečou,“ hovorí Bodolló. „Snažia sa s nimi vychádzať naozaj ako so svojimi, čiže aj keď ich prehliadajú, stále sa snažia k nim správať ako ľudia,“ dodal.

Miestni chodia do základne bežne, musia však prejsť prísnou kontrolou. Dovnútra nesmú nosiť ostré predmety, ale ani mobil či baterky. „Nič, čo by mohlo spustiť bombu, pri vodičoch idú dolu všetky GPS, všetka elektronika,“ ozrejmil Hric. V základni potom Afganci vykonávajú rozličnú prácu, pomáhajú napríklad pri zásobovaní jedlom či vodou. Kaplán Bodolló tvrdí, že pri stretnutiach v priestoroch základne vychádzajú s domácim takmer priateľsky. „Pozdravíme, prehodíme pár slov, snažíme sa s ním nadviazať kontakt, aby sa necítil, že je tu ako outsider,“ povedal.

V Afganistane je momentálne 253 slovenských vojakov, vrátane štyroch žien. Takme dvesto z nich pôsobí na základni v Kandaháre. Naši vojaci pôsobia okrem spomínanej jednotky strážnej služby aj v národnom podpornom prvku, v rozličných pozíciách vo velení operácie ISAF, v poradenských a výcvikových tímoch pre zabezpečenie výcviku príslušníkov afganskej armády a polície. Ozbrojené sily SR majú svoje zastúpenie aj v jednotke medzinárodnej vojenskej polície a podieľajú sa na odstraňovaní nástražných výbušných systémov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Baška