Afgancov čaká kľúčový test, volia si nového prezidenta

Karzaj
Afganský prezident Hámid Karzaj na zhromaždení afganských kmeňových náčelníkov Lója džirga v Kábule. Kábul, 21. novembra 2013. Foto: SITA/AP Rahmat Gul

KÁBUL 5. apríla (WEBNOVINY) – V Afganistane sa v sobotu uskutočnia prezidentské voľby. Hlasovanie bude kľúčovým testom toho, či je krajina pripravená vládnuť si sama aj po plánovanom definitívnom odchode vojsk Severoatlantickej aliancie (NATO) 13 rokov po Američanmi vedenej invázii.

Vo voľbách však už nekandiduje súčasný prezident Hámid Karzaj, ktorému to nedovoľuje ústava. Celkovo sa o najvyšší post v Afganistane usiluje 11 kandidátov.

Militantné hnutie Taliban voľby odmieta a v uplynulých týždňoch vystupňovalo útoky v snahe sabotovať ich. Naposledy v stredu sa pred afganským ministerstvom vnútra v centre Kábulu odpálil samovražedný útočník, pričom zabil šesť policajtov.

Najväčšou etnickou komunitou v krajine sú Paštúni, ktorí môžu byť rozhodujúcou silou v rozhodovaní o novom prezidentovi. Západní diplomati podľa agentúry Reuters očakávajú, že táto etnická skupina svoje hlasy v prvom kole rozdelí medzi niekoľkých prominentných Paštúnov.

Hlasy by pritom mali dať aj bývalému ministrovi zahraničných vecí Abdalláhovi Abdalláhovi, etnickému Tadžikovi, ktorý bol hlavným Karzajovým vyzývateľom v posledných voľbách v roku 2009. Favoritom môže byť aj Paštún a bývalý minister financií Ašraf Ghání.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ašraf GhaníHámid Karzaj