Afganská armáda prevezme kontrolu od NATO o rok skôr

Afganistan
Nemecký príslušník ISAF a lekár, člen mobilného zdravotníckeho tímu, vysvetľuje použitie liekov otcovi chorého dieťaťa, Baglan 28. december 2011. Foto: SITA/AP

BRUSEL 2. februára (WEBNOVINY) – Afganská armáda by mohla prevziať plnú kontrolu nad bezpečnosťou v krajine už v polovici roka 2013. Tesne pred začiatkom rokovania ministrov obrany členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) to vyhlásil šéf obranného spolku Anders Fogh Rasmussen.

Ak by sa scenár naplnil, znamenalo by to, že spojenci prestanú bojovať v Afganistane o rok skôr, ako sa predpokladalo.

„Predpokladáme, že posledné provincie odovzdáme afganským bezpečnostným silám v polovici roku 2013,“ povedal Rasmussen reportérom v sídle NATO. Aliančné jednotky od tohto dátumu postupne prestanú bojovať v teréne a budú len poskytovať podporu a výcvik afganskej armáde.

Americký minister obrany Leon Panetta po príchode na rokovania povedal, že NATO by mohlo prestať vykonávať bojové úlohy koncom roka 2013.

Aliancia pritom v novembri 2010 v rámci takzvanej lisabonskej stratégie hovorila o tom, že afganské jednotky prevezmú kontrolu v roku 2014. Definitívne by sa o tejto otázke malo rozhodnúť na májovom summite aliancie v americkom Chicagu.

Ministri obrany budú vo štvrtok a v piatok debatovať aj o uniknutej správe, podľa ktorej susedný Pakistan aktívne spolupracuje s militantným hnutím Taliban. To je údajne jednou z hlavných príčin, prečo sa spojencom v Afganistane stále nedarí zlepšiť tamojšiu bezpečnostnú situáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenLeon Panetta
Firmy a inštitúcie ISAF Medzinárodné bezpečnostné a pomocné sily