Afganské voľby sú podozrivé z podvodu, znovu rátajú hlasy

Druhé kolo prezidentských volieb v Afganistane
O najvyšší post v krajine sa pobijú bývalý minister zahraničných vecí Abdulláh Abdulláh a niekdajší šéf afganského rezortu financií Ašraf Ghání. Foto: SITA/AP

KÁBUL 2. júla (WEBNOVINY) – Predbežné výsledky druhého kola júnových prezidentských volieb v Afganistane budú zverejnené najskôr začiatkom budúceho týždňa. Dôvodom je snaha prešetriť podozrenia z podvodov avizované zo strany jedného z prezidentských kandidátov Abdulláha Abdulláha.

Podľa v stredu zverejnených informácií agentúry Reuters získaných z prostredia afganskej volebnej komisie musia ešte raz prepočítať hlasy z takmer 2000 z celkového počtu 23-tisíc volebných miestností. Proces by mal trvať niekoľko dní.

Podvádzali obe strany

Exminister zahraničných vecí Abdulláh obvinil bývalého ekonóma Svetovej banky Ašráfa Gháního, že náskok v júnovom druhom kole prezidentských volieb získal podvodom. Podľa neoficiálnych výsledkov bol rozdiel medzi nimi asi milión hlasov.

V prvom kole pritom zvíťazil Abdulláh, keď si zabezpečil 45-percentný zisk. Medzinárodní pozorovatelia sa však už vyjadrili, že zaznamenali podvody na oboch stranách, čo by mohlo ohroziť prvé demokratické odovzdanie moci v Afganistane.

Karzai dohodu odmietol

Spor obnovil etnické napätie medzi Tadžikmi, ktorí podporujú Abdulláha, a Paštúnmi, ku ktorým patrí jeho rival Ghání i končiaci prezident Hámid Karzaj.

Konflikt taktiež komplikuje definitívne uzavretie bezpečnostnej dohody s Američanmi, ktorí ku koncu roku pripravujú odchod väčšiny svojich vojakov z krajiny. Karzaj dohodu podpísať odmietol, Abdulláh i Ghání sľúbili jej podpis.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj