Afganskí lídri sa stretli na zhromaždení, chcú nájsť spoločný postoj pre mier s Talibanom

Afganistan, Lója džirga
Afganský prezident Ašraf Ghaní otvoril v pondelok veľké zhromaždenie známe tiež ako Lója džirga. Viac ako 3 200 Afgancov sa počas štyroch dní pokúsi nájsť spoločný postoj pre mierové rozhovory s hnutím Taliban. Foto: SITA/AP

KÁBUL 29. apríla (WebNoviny.sk) – Afganský prezident Ašraf Ghaní otvoril v pondelok veľké zhromaždenie známe tiež ako Lója džirga. Viac ako 3 200 Afgancov sa počas štyroch dní pokúsi nájsť spoločný postoj pre mierové rozhovory s hnutím Taliban.

Zhromaždenie však môže tiež prispieť k ešte väčšiemu rozkolu vo vnútri Spojenými štátmi podporovanej afganskej vlády.

Bývalý prezident vyjadril znepokojenie

Prezident Ghaní dúfa v jednotu na zhromaždení, na ktorom sa stretávajú politici, kmeňoví vodcovia alebo mnoho prominentných osôb.

Nezúčastní sa ho však premiér Abdulláh Abdulláh ani bývalý prezident Hámid Karzaj, ktorý sa v pondelok pre americkú agentúru Associated Press vyjadril, že konanie sa zhromaždenia v tomto čase môže byť prekážkou pre mierový proces.

Vyjadril tiež znepokojenie, že odstavením premiéra na vedľajšiu koľaj môžu vyvstať podozrenia, že Ghaní zvolal Lóju džirgu z časti pre svoje osobné ambície.

Pokusy o rozhovory stroskotali

Americký vyslanec Zalmay Khalilzad sa doteraz počas niekoľkých kôl rozhovorov s Talibanom pokúsil priblížiť k dohode, na základe ktorej by sa americké jednotky stiahli z krajiny výmenou za garancie, že Afganistan nebude opätovne útočiskom pre medzinárodný terorizmus. Khalilzadovi sa však nedarí dohodnúť sa s Afgancami na stratégii týkajúcej sa budúcnosti krajiny.

Taliban odmietol priame rozhovory s predstaviteľmi Kábulu, pričom afganskú vládu považuje za bábku Spojených štátov. Posledný pokus o vnútroafganské rozhovory, ktoré sa mali konať začiatkom mesiaca v Katare, stroskotal. Na rozhovoroch sa mali zúčastniť okrem Talibanu aj členovia afganskej vlády, opozície a iní významní predstavitelia.

Lója džirga, tradičné zhromaždenie s cieľom budovať zhodu medzi rozličnými afganskými etnickými skupinami, kmeňmi a frakciami, má posilniť pozíciu Ghaního. Riskuje však, že bude považované iba za stretnutie jeho prívržencov. Zdá sa, že s Ghaním strácajú trpezlivosť aj Američania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ašraf GhaníHámid KarzajZalmay Khalilzad