Afganský prezident si povolal zástupcov NATO a USA

Bez názvu
Afganskí príslušníci odnášajú telo z miesta samovražedného útoku. Kábul, 2. mája 2012. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

KÁBUL 7. mája (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj si v pondelok predvolal veliteľa síl NATO v Afganistane a amerického veľvyslanca, aby vyjadril svoje pobúrenie na ďalšími úmrtiami civilistov počas nedávnych operácií.

Vo vyhlásení o tom informovala prezidentská kancelária, podľa ktorej od soboty prišli o život desiatky civilistov vrátane žien a detí. Karzaj sa v tejto súvislosti stretol s generálom Johnom Allenom a veľvyslancom USA Ryanom Crockerom.

Afganský prezident na stretnutí konštatoval, že ak budú naďalej zomierať civilisti, Dohoda o strategickom partnerstve, ktorú podpísal minulý týždeň s prezidentom Barackom Obamom, stratí zmysel, ktorým je najmä ochrana afganského obyvateľstva. Úmrtia civilistov podľa Karzaja trvalo narúšajú americko-afganské vzťahy.

Smrť civilistov počas vojenských operácií koaličných síl vždy vyvolávala ostré reakcie zo strany afganskej vlády a viedla k zvýšeniu napätia medzi Kábulom a Washingtonom.

Civilné obete počas vojenských operácií sa stretávajú tiež s čoraz väčším odporom afganskej verejnosti voči medzinárodným jednotkám.

Počet civilných obetí napriek tomu každým rokom stúpa, pričom len minulý rok dosiahol 3021. Väčšinu z nich však majú na svedomí povstalci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj