Afganský prezident si želá skorší odsun zahraničných vojsk

Karzaj
Hámid Karzaj Foto: SITA/AP

KÁBUL 15. marca (WEBNOVINY) – Afganská vláda chce prevziať kontrolu nad celým územím krajiny od zahraničných síl už v roku 2013, teda o rok skôr ako je momentálne plánované. Vo svojom vyhlásení to uvádza kancelária prezidenta Hámida Karzaja, ktorý sa vo štvrtok v Kábule stretol s ministrom obrany Spojených štátov Leonom Panettom.

Afganský líder podľa neho ubezpečil amerického partnera, že jeho vedenie „je pripravené prevziať zodpovednosť za celkovú bezpečnosť“ v krajine a vzniesol požiadavku, aby sa prechod uskutočnil „ráznym“ spôsobom. Karzaj navyše požaduje od USA, aby už predtým stiahli svojich vojakov z jednotlivých dedín na základne.

Návšteva Panettu je považovaná za príležitosť napraviť vzťahy medzi Washingtonom a Kábulom, ktoré vážne narušil incident z minulej nedele, keď jeden z amerických vojakov nasadených v provincii Kandahár úmyselne zastrelil 16 Afgancov, ako aj februárové spálenie výtlačkov Koránu.

Minister po stretnutí vyjadril presvedčenie, že Afganistan a USA nakoniec dospejú k dohode, ktorá umožní zotrvanie amerických vojsk v krajine aj po roku 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj
Firmy a inštitúcie ISAF Medzinárodné bezpečnostné a pomocné sily