Afganský prezident zakázal volať na pomoc sily NATO

Hámid Karzaj
Hámid Karzaj Foto: SITA/AP

KÁBUL 16. februára (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj v sobotu potvrdil, že pozemné sily afganskej armády sa už nebudú zúčastňovať na leteckých útokoch NATO.

Reagoval tak stredajší incident, pri ktorom zahynuli civilisti. Karzaj v tejto súvislosti vyjadril radosť zo skorého odchodu zahraničných jednotiek a vyjadril vieru, že armáda dokáže zaistiť bezpečnosť krajiny a ukáže to celému svetu.

„Naše sily požiadali o zahraničnú vzdušnú podporu a zomreli ženy a deti. Preto som vydal nariadenie zakazujúce takýto postup za akýchkoľvek podmienok,“ povedal Karzaj, ktorý podľa sa svojich slov „hádal so zahraničnými vojakmi, aby nebombardovali naše domy, nechodili do našich dedín, nezneucťovali našich ľudí“. „Amerika nie je vlastníkom našej krajiny, ani Pakistan, Nemecko či Francúzsko,“ dodal prezident, ktorý si pre stredajší letecký útok predvolal nového vrchného veliteľa síl NATO v Afganistane, generála Josepha Dunforda.

Stredajší nálet NATO v odľahlom regióne východného Afganistanu si vyžiadal 10 obetí medzi civilistami, najmä žien a detí. Pri nálete tiež zahynuli traja velitelia Talibanu vrátane notoricky známeho lídra militantov Šáhpúra s väzbami na al-Kájdu. Vzdušný útok sa uskutočnil v rámci podpory pozemnej operácie koaličných a afganských síl v Talibanom kontrolovanej oblasti. Civilné obete v rámci náletov NATO sú v Afganistane veľmi citlivou témou a prezident Karzaj ich pravidelne ostro odsudzuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy