Afganský Taliban si otvorí kanceláriu v Katare

Taliban
Člen Talibanu odovzdáva zbraň guvernérovi afganskej provincie Hérat.Asi 10 ozbrojenci Talibanu odovzdali zbrane v rámci procesu zmierovania, 28. december 2011. Foto: SITA/AP

KÁBUL 3. januára (WEBNOVINY) – Afganské hnutie Taliban v utorok potvrdilo, že dosiahlo s Katarom predbežnú dohodu o zriadení svojej kancelárie na jeho území v rámci mierových rokovaní s USA.

Podľa vyhlásenie zverejneného na internetovej stránke Voice of Jihad (Hlas džihádu) bude kancelária slúžiť na mierové vyjednávania. „Sme pripravení otvoriť politickú kanceláriu mimo Afganistanu v záujme rokovaní,“ píše sa vo vyhlásení, v ktorom Taliban opäť vyzýva na odchod všetkých zahraničných jednotiek z Afganistanu.

Súčasťou mierových rokovaní je aj výmena väzňov, pričom Taliban podľa vyhlásenia trvá na prepustení väzňov z amerického zariadenia na základni Guantánamo na Kube.

Zriadenie zahraničnej kancelárie Talibanu považuje Západ za jeden z kľúčových krokov na ukončenie vojny v Afganistane.

Afganská vláda vyjadrila koncom decembra súhlas s otvorením kancelárie Talibanu v zahraničí, aj keď pred Katarom uprednostňovala Saudskú Arábiu alebo Turecko. Vláda tiež vyhlásila, že žiadna zahraničná mocnosť nemôže s hnutím vyjednávať bez jej súhlasu.

Otvorenie politickej reprezentácie v Talibanu v zahraničí má slúžiť aj na overenie totožnosti každého, kto sa vydáva za predstaviteľa hnutia.

V septembri 2010 bol totiž zavraždený zvláštny mierový vyslanec afganského prezidenta Hámida Karzaja, ktorého zabil človek vydávajúci sa za člena Talibanu. Tento incident viedol k pozastaveniu mierových rokovaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom