Agentúra Fitch Grécku neverí, zhoršila mu rating

Gréci protestovali v Aténach, zapálili vlajku Únie
Desaťtisíce Grékov sa zišli v pondelok večer v Aténach, aby podporili vládu premiéra Alexisa Tsiprasa v jej odmietavom stanovisku k návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy v krajine. O osude návrhu rozhodnú voliči v nedeľňajšom referende. Foto: SITA/AP

LONDÝN 1. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zhoršila dlhodobý emisný rating (IDR) Grécka v domácej a v cudzej mene o jeden stupeň na CC zo stupňa CCC.

Rating nadradených nezabezpečených záväzkov v domácej a v cudzej mene agentúra taktiež zhoršila zo stupňa CCC na stupeň CC. Krátkodobý IDR v cudzej mene agentúra potvrdila na stupni C. Stropný rating Grécka agentúra Fitch zhoršila zo stupňa B- na stupeň CCC.

Zníženie ratingu odráža presvedčenie agentúry Fitch, že neúspech rokovaní Grécka s veriteľmi výrazne zvyšuje riziko, že Grécko si nedokáže v nasledujúcich mesiacoch plniť svoje záväzky.

Agentúra považuje bankrot krajiny za pravdepodobný. Grécko na 5. júla vyhlásilo referendum o požiadavkách veriteľov. Agentúra Fitch upozorňuje, že hoci prvé prieskumy ukázali, že Gréci by mohli schváliť požiadavky veriteľov, riziko ich odmietnutia je značné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings