Agentúra Fitch potvrdila rating Česku, očakáva dobrý rast ekonomiky

peniaze, česká koruna
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Českej republike dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na úrovni AA- so stabilným výhľadom.

Riziká pre českú ekonomiku

Agentúra predpokladá, že česká ekonomika v tomto roku dosiahne rast na úrovni 2,5 percenta, v budúcom roku hospodárstvo krajiny podľa predpovede agentúry posilní o 2,6 percenta a v roku 2021 o 2,3 percenta.

Očakáva teda, že rast českého hrubého domáceho produktu (HDP) bude mierne silnejší v porovnaní s mediánovou úrovňou krajín s ratingom na stupni AA.

K rizikám pre ekonomiku ČR podľa agentúry však patrí pomalší rast v Nemecku, kam smeruje zhruba 30 percent českého exportu, možný tvrdý brexit a potenciálne uvalenie amerických ciel na dovoz áut z Európskej únie.

Prebytok verejných financií

ČR v minulom roku dosiahla prebytok verejných financií vo výške 0,9 percenta HDP, čiže sa nenaplnil plán, že prebytok bude 1,5 percenta HDP.

Agentúra Fitch zhoršila prognózu prebytku verejných financií ČR. Predpokladá, že v tomto roku bude 0,2 percenta HDP, hoci pôvodne odhadovala, že dosiahne výšku 0,9 percenta.

Agentúra však poznamenáva, že česká vláda má priestor na čiastočné uvoľnenie fiškálnej politiky, keďže verejný dlh krajiny bol v závere minulého roka iba vo výške 32,6 percenta HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings