Agentúra Moody's spustila vlnu znižovania ratingov bánk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bude nová eurozóna?
Francúzsko a Nemecko navrhujú vypracovanie novej zmluvy o Európskej únii, ktorá bude obsahovať prísne rozpočtové pravidlá. Návrh padol v pondelok na stretnutí francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, podľa ktorých sa dlhová kríza v rámci platných pravidiel vyriešiť nedá. Ako informoval Sarkozy, nová dohoda by mala byť dokončená už v marci budúceho roka. Podrobnosti o navrhovaných zmenách predložia prezidentovi únie Hermanovi Van Rompuyovi v stredu pred štvrtkovým summitom EÚ. Foto: SITA/AP Photo/Michael Probst
Bankia
Foto: SITA/AP

NEW YORK 15. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s spustila vlnu znižovania ratingov európskych finančných podnikov.

V piatok zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti viacerých európskych bánk a uviedla, že ratingy bude znižovať opäť, ak sa Grécko vzdá spoločnej európskej meny.

Očakáva sa, že do konca júna agentúra zníži aj ratingy niektorých najväčších svetových bánk. Mohlo by sa to dotknúť napríklad Bank of America Corp, Citigroup a Morgan Stanley.

V piatok Moody’s zhoršila ratingy piatich holandských bánk: Rabobank Nederland, ING, ABN AMRO Bank, LeasePlan Corporation a SNS Bank.

Okrem toho zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti belgickej KBC, luxemburskej Banque et Caisse d’Epargne de l’Etat a francúzskych skupín Banque Federative du Credit Mutuel, BPCE a CIC.

Ak sa odchod Grécka z eurozóny stane hlavným scenárom, mohli by byť nutné ďalšie rozhodnutia o ratingoch európskych bánk,“ dodala agentúra.

„Dnešné kroky odzrkadľujú názor agentúry Moody’s, že holandské banky budú čeliť náročným podmienkám pri svojom podnikaní v roku 2012 a možno aj dlhšie,“ uviedla agentúra vo vyhlásení.

Investori však zníženie ratingov európskych bánk ignorovali po tom, ako centrálne banky hlavných svetových ekonomík signalizovali, že sú pripravené po nedeľňajších voľbách v Grécku podniknúť kroky, vrátane koordinovanej akcie, na stabilizáciu trhov. Európsky akciový trh ráno posilnil a paneurópsky index FTSEurofirst 300 do 10:35 SEČ stúpol o 0,7 %.

Banke Rabobank Nederland znížila rating o dva stupne na úroveň Aa2, banke ING na A2, banke ABN AMRO Bank na A2 a rating LeasePlan Corporation tiež zhoršila o dva stupne, a to na Baa2. Hodnotenie SNS Bank zhoršila o jeden stupeň na úroveň Baa2. Krátkodobé ratingy všetlkých bánk agentúra nezmenila.

Moody’s dodala, že pri rozhodnutí o znížení ratingov vzala do úvahy aj zvýšené riziko odchodu Grécka z eurozóny, ale v súčasnosti to nie je jej hlavný scenár. „Ak sa odchod Grécka z eurozóny stane hlavným scenárom, mohli by byť nutné ďalšie rozhodnutia o ratingoch európskych bánk,“ dodala.

Moody’s znížila ratingy aj ďalším bankám

Rating klesol aj matke ČSOB

Do skupiny KBC patrí slovenská ČSOB, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky.

Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom.

Moody’s v piatok znížila belgickej banke KBC Bank samostatný rating bankovej finančnej sily (BFSR) na stupeň D+ z úrovne C-/baa1.

Výsledkom toho je aj zníženie dlhodobého ratingu záväzkov a depozitného ratingu o dva stupne na A3 z úrovne A a zníženie krátkodobého ratingu na stupeň Prime-2 z úrovne Prime-1. Výhľad ratingov je stabilný.

Agentúra zároveň znížila skupine KBC Group rating dlhodobých záväzkov a depozitný rating o dva stupne na Baa1 z úrovne A2. Krátkodobý rating skupiny znížila na stupeň Prime-2 z úrovne Prime-1. Výhľad týchto ratingov je tiež stabilný. Moody’s ďalej banke KBC Bank Ireland znížila dlhodobý depozitný rating a rating záväzkov na stupeň Ba1 zo stupňa Baa3 a krátkodobý depozitný rating na Not-Prime z úrovne Prime-3.

Moody’s uviedla tri dôvody zníženia ratingov. Prvým dôvodom podľa nej je vyššia citlivosť KBC Bank na zhoršujúce sa európske makroekonomické prostredie. Druhým dôvodom sú podľa agentúry nepriaznivé trhové a ekonomické podmienky a tretou príčinou väčšia ako očakávaná citlivosť voči tlakom pri získavaní časti financií na trhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Morgan Stanley
Firmy a inštitúcie Moody's