Agentúra Moody’s zlepšila ratingový výhľad Českej republiky

Vlajka
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zmenila výhľad hodnotenia úverovej spoľahlivosti Českej republiky zo stabilného na pozitívny. Zároveň krajine potvrdila dlhodobý emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov na úrovni A1.

Hlavným dôvodom zmeny výhľadu je podľa agentúry pokračujúce zlepšovanie situácie vo fiškálnej oblasti. Český verejný dlh je nízky a predpokladá sa, že jeho pokles evidovaný v uplynulých rokoch bude pokračovať.

ČR znižuje svoj verejný dlh rýchlejšie, ako sa očakávalo. Agentúra Moody’s v roku 2016 prognózovala, že do roku 2020 sa dlh zníži na 36 percent hrubého domáceho produktu (HDP), ale krajina túto úroveň takmer dosiahla už koncom roku 2016.

Teraz Moody’s predpovedá, že verejný dlh do roku 2022 klesne na 30 percent HDP. Veľmi dobrý obraz fiškálnej situácie Českej republiky podporuje to, že od roku 2016 dosahuje rozpočtové prebytky. Agentúra odhaduje, že tieto prebytky za roky 2018 a 2019 zostanú nad hranicou jedného percenta HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Moody's