Agentúra Standard & Poor's zlepšila rating Cypru

Cyprus
Foto: SITA/AP

NEW YORK 3. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s v stredu zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Cypru a rating zahraničných vládnych záväzkov zvýšila na stupeň CCC+.

Doteraz bola krajina podľa agentúry v selektívnom bankrote. Zlepšenie ratingu Cypru zo strany S&P nasleduje po tom, ako krajina zrealizovala výmenu vládnych dlhopisov v sume 1 miliardy eur, ktorá je súčasťou programu nápravy finančnej situácie Cypru.

Koncom júna Standard & Poor’s uviedla, že táto výmena by mala pomôcť pri zmiernení napätia vo financiách Cypru a po jej ukončení vráti rating Nikózie naspäť na úroveň CCC+.

Výhľad ratingu záväzkov krajiny je stabilný, uviedla agentúra vo vyhlásení. Nikózia zrealizovala výmenu vládnych dlhopisov v hodnote 1 mld. eur za nové dlhopisy s dlhšou splatnosťou, aby splnila podmienky zahraničnej núdzovej pomoci.

Cyprus sa v marci stal štvrtou krajinou eurozóny, ktorá musela požiadať o zahraničnú pomoc. S Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF) sa Nikózia dohodla na programe pomoci v sume 10 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's