Agresia na Slovane, explózia v hľadisku zranila malé deti

Slovan fanusik svetlica
Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Futbalovými Pasienkami otriasol zhruba desať minút pred koncom nedeľňajšieho stretnutia 6. kola Corgoň ligy ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok (3:2) silný výbuch z delobuchu v sektore hostí.

Policajti intenzívne pátrajú po páchateľoch, ktorí hodili medzi divákov neznámy predmet, pričom ten ublížil dvom maloletým deťom a dvom dospelým osobám. Podľa doterajších zistení dosiaľ neznámy predmet úplne poškodil a rozmetal po okolí dve plastové sedadlá. Následkom explózie diváci utrpeli zranenia. So zatiaľ neustálenými zraneniami boli do nemocnice na bratislavské Kramáre prevezené dve deti: 9-ročné dievčatko spolu so svojim 13-ročným bratom, obe z Ružomberka. Úraz hlavy, pomliaždenie ľavej časti hrudníka a ľavej časti brušnej steny s predpokladanou dobou liečenia sedem dní utrpel 22-ročný muž z Ružomberka,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa KR PZ v Bratislave Tatiana Kurucová.

Obrazom: Futbalisti Slovana zvíťazili nad Ružomberkom

Podľa doteraz vykonaných úkonov a získaných informácií má výbuch na svedomí s najväčšou pravdepodobnosťou skupina približne 20 fanúšikov Slovana. Oblečení boli v čiernych tričkách s bielym nápisom na hrudi „PSYCHO BOYS“ a na chrbte s nápisom „Trnávka“. Ďalšie okolnosti sú predmetom vyšetrovania. Vyšetrovateľ PZ začal v trestné stíhanie vo veci zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu.

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu sa bude incidentom zaoberať na svojom riadnom zasadnutí vo štvrtok 22. augusta. V prípade, že všetky požadované dokumenty a záznamy budú k dispozícii najneskôr v utorok, bude DK zasadať mimoriadne už v utorok.

Hospitalizovali aj ďalších ľudí

Výbuch z delobuchu spôsobil problémy aj ďalším fanúšikom „Ruže“. Lekári v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok – FN museli hospitalizovať ďalších piatich pacientov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca nemocnice Valér Ferko.

Do nemocnice prišlo hľadať pomoc niekoľko ľudí. Tých vyšetril lekár na klinike otorinolaryngológie. Piatich z nich museli hospitalizovať.

Traja utrpeli akútnu poruchu sluchu, dvaja takzvaný ušný šelest, píše Ferko. „Všetci títo pacienti pod dohľadom našich špičkových odborníkov podstúpia niekoľkodňovú medikamentóznu infúznu liečbu a následne po zlepšení ich zdravotného stavu budú prepustení do domáceho liečenia,“ píše Ferko.

Belasá Šľachta sa dištancuje

Fanúšikovia, Slovan
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Incident pobúril aj Belasú Šľachtu. „Tento zákerný atak nemá oporu v ultras mentalite, ktorou sa naši fanúšikovia hrdia. Vhodiť delobuch spoza tribúny do sektora ničnetušiacich fanúšikov hostí považujeme za mimoriadne podlé a odsúdeniahodné. V týchto chvíľach máme za sebou hodiny internej práce, zisťovali sme všetkými možnými spôsobmi páchateľa. Doteraz sa nepotvrdilo, že by malo ísť o člena nášho fanklubu či všeobecne o fanúšika Slovana. So stopercentnou istotou potvrdzujeme, že podobné nenormálne praktiky nikdy nemali v našich radoch miesto a na ich organizovaní by sme sa nikdy nepodieľali. Naopak, ak by sme o tomto čine vedeli vopred, určite utvoríme snahu na jeho elimináciu,“ píše sa v stanovisku Belasej Šľachty, ktorú zverejnil web profutbal.sk. Oficiálny fanklub Slovana chce zistiť aktéra incidentu a vyrovnať sa s ním.

„Zaujímavosťou je, že počas útoku v našom sektore nebola žiadna bezpečnostná služba, ktorá by náš sektor zabezpečovala, hoci predtým, aj po incidente tam bola. Tento útok absolútne odsudzujeme a už teraz konáme právne kroky k vyvodeniu zodpovednosti voči ľuďom, ktorí ho majú na svedomí. Zároveň žiadame očitých svedkov, aby nám poslali svoje opísanie situácie, prípadne fotografie alebo záznamy z mobilov,“ píše sa v stanovisku fanklubu MFK Ružomberok zverejnenom na webe Concordia1906.sk.

Už sa to nesmie nikdy zopakovať

Odvolanie reprezentačných trénerov
Foto: SITA/Marián Peiger

K zraneniu fanúšikov Ružomberka sa vyjadril aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik: „Som šokovaný z toho, že niektorí ľudia, ktorí sa tvária ako futbaloví fanúšikovia, sú schopní vedome a premyslene ohrozovať zdravie svojich spoluobčanov. To, čo sa stalo na zápase Slovan – Ružomberok, sa už nikdy nesmie zopakovať. Budem trvať na čo najpodrobnejšom vyšetrení celej udalosti a taktiež aj na čo najprísnejšom potrestaní vinníkov. Budem žiadať Asociáciu fanúšikov Slovenska, všetky kluby a futbalovú verejnosť aby dali jasne a jednoznačne najavo, že tu nejde o fanúšikov, ale ľudí, ktorých je nutné z futbalových štadiónov nekompromisne všetkými prostriedkami eliminovať,“ uviedlo konto SFZ na Facebooku vyjadrenie prezidenta Kováčika.

To, čo sa udialo v nedeľu na Pasienkoch, je veľmi smutné, poľutovaniahodné, nesmierne nás to mrzí. Takéto veci by sa rozhodne nemali stávať, odsudzujeme to. Veríme, že príslušné zložky policajného zboru vinníkov čo najskôr odhalia a tí budú následne aj patrične potrestaní. Zároveň chceme poškodeným zaželať čo najskoršie uzdravenie,“ povedal podľa webu najvyššej slovenskej súťaže prezident ÚLK Dušan Tittel.

Aj nedeľňajší incident podľa corgonliga.sk by mal byť ďalším popudom k tomu, aby sa zákony na futbalových štadiónoch prehodnotili a pritvrdili. Vinníci incidentov by mali dostať prísne tresty. „Takýchto ľudí treba z futbalového prostredia nekompromisne eliminovať, pretože je smutné, ak pre nejakú skupinku ‚tiežfanúšikov‘, ktorí sa nevedia vpratať do kože, majú trpieť tí, ktorí sa chcú futbalom baviť. Polícia a usporiadatelia by mali mať k dispozícii databázu problémových priaznivcov aj s ich fotografiami, aby v prípade, ak sa udeje niečo podobné ako v nedeľu na Slovane, nebol problém s ich identifikáciou a následnými tvrdými trestami pre všetkých vinníkov bez akéhokoľvek ohľadu,“ píše corgonliga.sk.

Stanovisko ŠK Slovan Bratislava k incidentu na Pasienkoch:

„Počas nedeľňajšieho zápasu 6. kola Corgoň ligy 2013/14 ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok došlo k udalostiam, ktoré s futbalom nemajú vôbec nič spoločné. Ľudia, ktorí si nezaslúžia označenie fanúšik, zbabelým a zákerným spôsobom napadli priaznivcov hosťujúceho klubu, pričom došlo k zraneniu niekoľkých divákov v sektore hostí. ŠK Slovan Bratislava odmieta a dištancuje sa od akýchkoľvek prejavov násilia, ktoré ubližujú nevinným fanúšikom a kazia nielen dobré meno nášho klubu, ale aj celého futbalu. Hlboko nás mrzí, že k tomuto incidentu došlo. Aj keď fyzickú a psychickú ujmu postihnutým divákom, ktorí prišli slušným spôsobom povzbudiť svoje mužstvo, už nemožno zmazať, chceme sa im touto cestou aspoň úprimne ospravedlniť.

Chceme ubezpečiť futbalových fanúšikov i verejnosť, že ŠK Slovan Bratislava prijme všetky dostupné opatrenia na to, aby sa podobné výtržnosti v budúcnosti neopakovali. Zmeny nastanú už od najbližšieho domáceho stretnutia s FK Senica, ktoré sa hrá v stredu 21. augusta 2013. V súčasnosti sa snažíme získať maximum informácií vedúcich k objasneniu prípadu. K dispozícii máme zábery z bezpečnostného kamerového systému a intenzívne spolupracujeme s políciou, aby mohol byť tento smutný incident dôkladne vyšetrený, vinníci identifikovaní a potrestaní.

ŠK Slovan Bratislava podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre ublíženie na zdraví a výtržníctvo. Zároveň vypisuje finančnú odmenu 5000 eur pre každého, kto klubu poskytne informácie vedúce k identifikácii páchateľa alebo páchateľov. V prípade, ak sa podarí usvedčiť a odsúdiť zodpovedné osoby, ŠK Slovan Bratislava im udelí doživotný zákaz vstupu na domáce zápasy nášho klubu.“

Stanovisko MFK Ružomberok k incidentu na Pasienkoch (zdroj: klubová stránka MFK Ružomberok):

„Zápas ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok sa niesol v očakávaní šlágra 6. kola Corgoň ligy. Na tomto základe bola iniciatíva nášho fan klubu Concordia 1906 zúčastniť sa tohto zápasu, čo sme oficiálne oznámili dňa 15. 8. 2013 predstaviteľom klubu ŠK Slovan Bratislava. Všetky náležitosti súvisiace s prípravou našich fanúšikov boli konzultované aj dohodnuté s príslušnými zodpovednými funkcionármi obidvoch futbalových klubov, čoho dôkazom je emailová komunikácia.

Na zápase v sektore hostí sa nachádzalo cca 40 našich fanúšikov, ktorí sa správali veľmi slušne, svojim povzbudzovaním pomáhali nášmu tímu. V 81. minúte došlo k jednému z najzávažnejších incidentov v histórii Slovenskej futbalovej ligy. Viditeľne organizovaná skupina fanúšikov Slovana Bratislava vhodila do sektora fanúšikov MFK Ružomberok doposiaľ neidentifikovanú výbušninu so silným detonačným účinkom. Následkom tohto výbuchu došlo k zraneniam našich fanúšikov a k materiálnym škodám v sektore hostí. Skutok je o to závažnejší, že medzi zranenými bola aj matka s dvomi maloletými deťmi, ktoré sú momentálne spolu s ďalším fanúšikom hospitalizovaní v nemocnici na Kramároch.

Domnievame sa, že celkový postup riešenia danej situácie zo strany kompetentných osôb bol neadekvátny. Myslíme si, že na základe ohrozenia života, ktoré pri incidente nastalo, malo dôjsť k okamžitému ukončeniu zápasu. Ohrozenie ľudského života musí byť pre nás dôležitejšie ako samotné športové stretnutie. Na základe nášho stanoviska žiadame o dôsledné prešetrenie tohto brutálneho činu a prijatie účinných opatrení, aby v budúcnosti k podobným incidentom nedochádzalo.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MFK RužomberokŠK Slovan Bratislava