Airbnb sa sťahuje z okupovanej Palestíny, Izrael zareagoval s hnevom a vyzýva k žalobám

Airbnb, Izrael
Moshe Gordon sedí pred svojím domom, ktorý ponúkal na prenájom cez spoločnosť Airbnb. Foto: archívne, SITA/AP

JERUZALEM 23. novembra (WebNoviny.sk) – Izrael zareagoval s hnevom na tohtotýždňové rozhodnutie služby Airbnb stiahnuť sa z palestínskych území okupovaných Izraelom.

Vláda hrozí, že pre túto službu zavedie v Izraeli podstatne vyššie dane a izraelský minister cestovného ruchu Jariv Levin vyzval židovských osadníkov, ktorých sa toto rozhodnutie týka, aby Airbnb zažalovali.

Prvá žaloba

Jeho volanie už vyslyšala židovská osadníčka Ma’anit Rabinovič, ktorá vo štvrtok podala na jeruzalemskom súde prvú žalobu na Airbnb. Tvrdí v nej, že rozhodnutie spoločnosti údajne predstavuje „vážnu, urážlivú a poburujúcu diskrimináciu“ židovských osadníkov.

Rabinovič argumentuje, že na iných sporných územiach Airbnb normálne ďalej funguje, pričom ako príklady spomína Tibet a Severocyperskú tureckú republiku.

Ponuky ubytovania v židovských osadách

Služba Airbnb, ktorá sprostredkúva online prenájom ubytovania v destináciách na celom svete, v pondelok oznámila, že zo svojej databázy sťahuje ponuky ubytovania v židovských osadách na palestínskom Západnom brehu Jordánu.

Ide približne o dvesto ponúk ubytovania v usadlostiach, ktoré väčšina krajín medzinárodného spoločenstva považuje za ilegálne, keďže vznikli na území, ktoré nepatrí Izraelu, ale Palestínčanom.

Airbnb oznámila, že končí svoje pôsobenie na palestínskych územiach okupovaných Izraelom „v nádeji, že vznikne dohoda, s ktorou bude súhlasiť celé medzinárodné spoločenstvo„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom