Airbus plánuje zrušiť dve tisícky pracovných miest vo viacerých krajinách

Airbus A320
Lietadlo Airbus A320. Foto: ilustračné, Getty Images

Európsky výrobca lietadiel Airbus plánuje v rámci svojej divízie obrannej a vesmírnej techniky do konca budúceho roka zrušiť viac ako 2 300 pracovných miest. Rušenie pozícií sa dotkne výroby vo viacerých krajinách. Firma uviedla, že divízia Airbus Defence and Space predstavila plán zástupcom zamestnancov a začala proces konzultácií o redukcii počtu miest.

Celkovo výrobca lietadiel chce zrušiť 2 362 pracovných miest, z toho 829 v Nemecku, 357 vo Veľkej Británii, 630 v Španielsku, 404 vo Francúzsku a 142 v ďalších krajinách. Airbus uviedol, že dôvodom je stagnácia na trhu vesmírnej techniky a odloženie kontraktov v oblasti obrannej techniky.

Za minulý rok Airbus vykázal stratu 1,36 mld. eur v dôsledku nákladov na urovnanie vyšetrovania korupcie v troch krajinách, ale predaj lietadiel firmy bol vlani rekordný. Čistá strata Airbusu bola odzrkadlením toho, že spoločnosť vyčlenila 3,6 mld. eur na urovnanie minulých korupčných praktík, ktoré prešetrovali úrady v USA, Francúzsku a Veľkej Británii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Airbus