Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. 09. 2014 10:58 Divadlo od Webnoviny.skSITA Diskusia

Aj hudbu čiarových kódov ponúka program Divadelnej Nitry

BRATISLAVA 23. septembra (WBN/PR) – Hudba čiarových kódov, kostol z lešenia, umelecké dielo stvorené zo štatistických údajov, predstavenie pre batoľatá, obrazy zrakovo postihnutých detí, rozhlasové reportáže naživo cez internet, knihy na bicykli, trh so súčasným dizajnom, nočné prehliadky galérií. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa koná od 26. septembra do 1. októbra 2014, prinesie do nitrianskych ulíc, výkladov, na citylighty, parkoviská, do fontány a aj na námestie pred divadlo rôzne druhy a formy umenia. Téma festivalu Načo umenie? sa odrazí nielen v divadelných inscenáciách hlavného programu, ale aj vo vyše 50 podujatiach bohatého sprievodného programu. Jeho hlavným dejiskom bude opäť festivalové iné_námestie pred Divadlom Andreja Bagara. Tentoraz mu budú dominovať nezvyčajné aj provokatívne výstavy a inštalácie mladých slovenských výtvarníkov.

„Výtvarné umenie na Divadelnej Nitre vstúpi do verejného priestoru a cielene naruší zabehnuté spôsoby prezentácie a vnímania umenia. Dostane sa do nových, nečakaných, až paradoxných situácií a divákovi ponúkne nový pohľad na samotné umenie,” vysvetľuje dramaturgička a manažérka sprievodného programu Slavka Civáňová s tým, že výber diel bol vedený ambíciou pohrávať sa s otázkou Načo umenie?

Najrozsiahlejším výtvarným dielom bude až 14-metrov vysoká inštalácia „katedrály“ z lešenia od Matúša Lányiho s názvom Skeleton, prostredníctvom ktorého autor skúma vzťah náboženského a svetského priestoru.

Otázku Načo umenie? festival bude klásť aj na reklamných pútačoch, ktoré zahlcujú mestský priestor. Vďaka projektu Art in City(light) nahradia všadeprítomnú reklamu umelecké diela a autorské dizajny. Na svetelných plochách – pri zastávkach, v uliciach – sa predstaví svojimi dielami trojica výtvarníkov Magda Stanová, finalista Ceny Oskára Čepana Stano Masár a Matúš Lányi, doplní ich projekt Visible data, kde štatistiky o umení zostavené Divadelnou Nitrou vizualizovali Marek Chmiel (CZ), Ábris Gryllus (HU) a Ondrej Jób (SK).

Otázku Načo umenie? si možno položí aj niekoľko nahnevaných vodičov, ktorí prídu na pár hodín o parkovacie miesto. Na prehustenie centier miest automobilovou dopravou má poukázať akcia Parking day, počas ktorej sa neosobné betónové parkoviská stanú galériou, v ktorej sa predstavia študenti základných umeleckých škôl z Nitry, ale aj etablovaní výtvarníci.

Otázkou fungujúceho verejného priestoru sa intenzívne zaoberá aj finalista Ceny Oskára Čepana Matej Vakula vo svojom projekte Manuály na použitie verejného priestoru. Divák funguje ako aktívny tvorca a podieľa sa na vzniku návodov, ktoré môžu zlepšiť mesto.

Umeniu vo verejnom priestore sa venujú aj členovia združenia Verejný podstavec. Do Nitry prinesú „mobilnú galériu“ – na prívese ťahanom autom, na ktorej sa s inštaláciou Peniaze nie sú kapitál predstaví mladý slovenský výtvarník, nominovaný na tohtoročnú Cenu Oskára Čepana, Martin Kochan. Autor pracuje so svojím honorárom určeným na vytvorenie výtvarného diela, ktorý rozmenil na drobné mince a tie sa stali základným materiálom pre vznik objektu.

Obsadzovanie prázdnych a nefunkčných miest sa uplatní aj na Kupeckej ulici, kde sa výklady dlhodobo opustenej budovy stanú dočasnou galériou – Eja Devečková tu predstaví tri videoprojekty.

„Ambíciou festivalu je nielen prinášať do verejného priestoru nové diela, ale aj poukázať na tie, ktoré azda každý deň obchádzame bez povšimnutia,“ vysvetľuje Slavka Civáňová ideu interaktívneho projektu Aj toto je umenie. Viaceré budovy, pamiatky, sochy, objekty v Nitre budú označené špeciálnou značkou – bielou rukou na červenom pozadí s popisom objektu či pamiatky. Do akcie sa môže zapojiť aj verejnosť a poslať svoj tip na civanova@nitrafest.sk. Počas festivalu sa uskutoční po stopách týchto diel komentovaná prehliadka s kurátorom výtvarných akcií festivalu Danielom Didom.

Sprievodný program ponúkne aj hudobné, divadelné či detské programy. Hudobnou lahôdkou bude koncert v podaní 16-členného Komorného orchestra ZOE, ktorý zaznie v otvárací večer festivalu na tzv. inom_námestí. Hudobníci uvedú 8 ročných období – Vivaldiho preslávené Štyri ročné obdobia budú skombinované a konfrontované s rovnomenným dielom od Argentínčana Piazollu.

Hudobnou špecialitou bude aj vystúpenie Barcode Dj’s, ktoré vytvára spleť zvukov, ale aj ucelené skladby zo skenov čiarových kódov tovarov, ktoré denne kupujeme. Po performancii si môžu návštevníci sami „zahrať“ s čítačkami čiarových kódov.

Festivalovú otázku Načo umenie? si bude klásť aj pouličné improvizované rozhlasové štúdio Rádio Bolehlav, ktoré vytvorí súbor českých umelcov Depresivní děti touží po penězích. Hostia improvizovaného rádia budú s poriadnou dávkou irónie, nadhľadu a humoru hovoriť o poslaní a zmysle umenia a poslucháči sa môžu tešiť napríklad na rozhlasovú reality šou Nákupné maniačky umenia, hru Slnko, seno, umenie či na čítanie poézie Slávy dcéra sprevádzanej hrou na fujaru. Rádio budú môcť poslucháči počúvať cez internet doma, v kaviarňach, galériách a najmä v partnerských festivalových inštitúciách a podnikoch na pešej zóne. Pouličný divadelný program obohatí tiež známe české Divadlo Continuo, ktoré pouličným predstavením Pri stene prinesie do verejného priestoru kompozíciu voľných pohybových a vizuálnych asociácií na tému „stena”.

Teaser na predstavenie Pri stene:

https://www.youtube.com/watch?v=6n8RdBuDXVg“ frameborder=“0″ allowfullscreen>

Divadelná Nitra bude aj diskutovať. Divákov pozýva na neformálnu, provokatívnu verejnú debatu 27. septembra. Načo umenie

Všetko o sprievodnom programe sa dozviete tu: http://www.nitrafest.sk/domov/program-2014/sprievodny-program-2014/

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre na www.nitrafest.sk a https://www.facebook.com/divadelna.nitra

Odporúčané články

BATACCHIO čarovne uzatvoril Divadelnú Nitru 2018, navštívilo ju vyše 5000 divákov Divadelná Nitra je v polovici, vyvrcholí Batacchiom kultového Cirku La Putyka

Neprehliadnite

Je smutné, že táto krajina má prezidenta bez vlastného názoru, obul sa Fico do Kisku Klietkový chov je pre sliepky stresujúci a v kvalite ich života sa radíme na chvost Európy Sľúbené odškodnenie farmárov po suchách zatiaľ v nedohľadne, zvažujú ďalšie protesty Aktualizované: Môj syn podporoval Islamský štát, tvrdí otec útočníka zo Štrasburgu Tretí jadrový blok Mochoviec je hotový na 98 percent, podľa Žigu sú termíny uvedenia stále reálne Foto: Archeológovia objavili 4 400 rokov starú hrobku v Egypte, patrila významnému kňazovi Slováci sa sťažovali na úroveň slovenčiny v televízii a rozhlase, prekážala im aj čeština Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný, Slovensko dostalo od USA výhodnú cenu

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Divadlo

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies