Aj Slováci platia dovolenky zahraničným štátnikom

Peniaze, euro

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Viacerí zahraniční štátnici zvyknú svoju dovolenku tráviť u nás, platia to slovenskí daňoví poplatníci.

Rezort diplomacie však neprezradí, kto, kde a za koľko u nás dovolenkuje.

„V uplynulých 20 rokoch sme na Slovensku takto privítali viacero zahraničných štátnikov. Úhrada nákladov spojených s ich pobytom v SR patrí k základným pravidlám pohostinnosti,“ povedali agentúre SITA z tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí.

Evidenciu zahraničných návštev však vraj nevedú a tak ani nevedia povedať, koľko takéto neoficiálne návštevy daňových poplatníkov stoja.

„Využívanie neformálnych stretnutí je bežným a v diplomacii často využívaným nástrojom podporujúcim vzťahy medzi štátnikmi. Prax, v ktorej sú reprezentanti iných štátov pozývaní na návštevu na útraty pozývajúcej strany, je bežná všade na svete,“ tvrdí tlačový odbor.

Rezort zahraničia zabezpečuje protokolárne všetky zahraničné návštevy prichádzajúce na územie Slovenska. Povinnosťou hostiteľskej krajiny je podľa našej diplomacie poskytnúť oficiálnym predstaviteľom cudzích štátov adekvátne bezpečnostné opatrenia a nevyhnutnú protokolárno-organizačnú pomoc. „V tomto zmysle hostiteľská krajina nerobí rozdiely medzi jednotlivými typmi návštev, preto nevedieme osobitne evidenciu oficiálnych a neoficiálnych (súkromných) návštev,“ dodal tlačový odbor.

Chorvátske médiá v auguste priniesli informáciu, že podobný typ návštevy tam absolvoval slovenský prezident Ivan Gašparovič. Hlava štátu na 15-dňovej dovolenke sama znášala všetky náklady okrem ubytovania. To mu platili Chorváti. Podľa chorvátskych médií bol náš prezident ubytovaný vo vile Jadranka na Brionoch. Jeden deň vo vile Jadranka, ktorá je v majetku štátu, stojí podľa komerčného cenníka 10-tisíc kún, čo je približne 1 350 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR