Aj začiatok týždňa je horúci, vysoké teploty však môžu nahradiť búrky

dážď, leto, búrka, počasie
Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 10. augusta, 15:01

Veľmi teplé počasie na Slovensku pokračuje aj v pondelok. Výstraha pred vysokými teplotami je však vydaná pre menej okresov ako počas víkendu.

Varovanie prvého stupňa platí od 13:00 do 18:00 platí pre Krupinu, Veľký Krtíš, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda a Galanta. V týchto okresoch sa podľa meteorológov ojedinele očakáva maximálna teplota 33 stupňov Celzia.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Výstraha, vysoké teploty, SHMÚ, pondelok
Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami je vydaná pre žltou farbou označené okresy Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

Meteorológovia v pondelok vydali výstrahu prvého stupňa pred búrkami prevažne na území stredného Slovenska. Búrky by mali byť vo všetkých okresoch Banskobystrického a Žilinského kraja, v okresoch Trenčianskeho kraja okrem myjavského okresu.

Taktiež v okresoch Gelnica a Rožňava v Košickom kraji, na väčšine územia Nitrianskeho kraja s výnimkou okresov Levice a Šaľa. V Prešovskom kraji vyhlásil SHMÚ výstrahu pred búrkami pre okres Poprad.

SHMÚ upozorňuje, že s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môže napršať 20 až 40 milimetrov zrážok a nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu.

„Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,“ varuje SHMÚ. Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí od 13:30 do 20:00.

Búrka, leto, výstrahy
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred búrkami prevažne na území stredného Slovenska. 10. august 2020 Foto: www.shmu.sk
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav