Ak Británia opustí Úniu, stane sa európskou Severnou Kóreou

Velka britania parlament
Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 11. marca (WEBNOVINY) – Británia by sa mohla stať druhou Severnou Kóreou, čiže krajinou bez priateľov a vplyvu, ak sa rozhodne vystúpiť z Európskej únie (EÚ), varoval v utorok bývalý britský premiér Gordon Brown v článku pre denník The Guardian.

Británia tiahne na ekonomickú špičku EÚ

Británia by sa podľa neho v priebehu nasledujúceho desaťročia mohla stať najsilnejšou ekonomickou mocnosťou Európy a predbehnúť tak Nemecko. Takáto vízia je však ohrozená práve výstupom z EÚ, pričom aktuálny postoj premiéra Davida Camerona v tejto veci už podľa Browna oslabuje vplyv krajiny v medzinárodných otázkach, akou je napríklad konflikt na Ukrajine.

„Musíme povedať pravdu o troch miliónoch pracovných miest, 25-tisícoch firiem, 200 miliardách libier ročného exportu a 450 miliardách vnútorných investícií spojených s Európou,“ napísal Brown. Dodal, že voľba „opustiť Európu, aby sme sa spojili so svetom“ je severokórejskou voľbou chladného sveta bez priateľov, so žiadnym vplyvom, slabými obchodnými dohodami a ešte slabšími investíciami.

Gordon Brown
Foto: SITA/AP

Cameron voličom sľúbil referendum

Premiér David Cameron svojim voličom prisľúbil referendum o výstupe z EÚ v prípade, že jeho Konzervatívna strana zvíťazí v celonárodných voľbách 7. mája.

Brownova Labouristická strana, ktorá sa v predvolebných prieskumoch drží zarovno s konzervatívcami, vyhlásila, že s referendom bude súhlasiť len v takom prípade, ak by bola v hre podstatná zmena kompetencií Londýna a Bruselu, čo je veľmi nepravdepodobné.

V prieskume verejnej mienky z minulého mesiaca podporilo zotrvanie Británie v EÚ 45 percent občanov, čo je najviac za posledné štyri roky. Za vystúpenie z únie v ňom hlasovalo 35 percent respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CameronGordon Brown