Ak bude práca sudcov neuspokojivá, mohli by dostať výpoveď

Súd

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Sudcovia, ktorých práca bude dlhodobo neuspokojivá a pomalá, môžu prísť o svoje miesta na súdoch. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská do pripomienkového konania predložila novelu zákona o sudcoch, ktorá má zaviesť pravidelné komplexné hodnotenie sudcov. „Po tom, čo v roku 2008 pravidelné hodnotenie sudcov bolo zrušené, zavádzame opakovane pravidelný systém hodnotenia práce sudcov, ale v novej, modifikovanej, a ja verím, že efektívnejšej podobe,“ uviedla Žitňanská.

Predsedovia súdu budú podľa tejto právnej úpravy vypracovávať pre každého sudcu ročný štatistický výkaz. V ňom bude vyhodnotená výkonnosť sudcu, podľa Žitňanskej to bude kvantitatívne hodnotenie. Predsedovia súdov budú výsledky porovnávať s priemernou výkonnosťou sudcov na Slovensku i na danom súde. „Ročné výkazy budú zverejnené a budú aj súčasťou osobného spisu sudcu,“ konštatovala ministerka.

Hodnotenie sudcov

Kvantitatívne hodnotenie však nie je jedinou zmenou, ktorú Žitňanská ohlásila. Sudcovia budú zároveň podliehať komplexnému pravidelnému hodnoteniu, ktoré sa bude konať raz za päť rokov. Jeho súčasťou bude aj kvalitatívne hodnotenie na základe výsledkov prieskumu, ktorý urobí hodnotiaca komisia. Hodnotiť budú aj predsedovia kolégií či grémií a šéfovia súdov. „Systém hodnotenia navrhujeme prepojiť so systémom disciplinárnych previnení. Negatívne hodnotenie sudcu bude znamenať disciplinárne previnenie,“ povedala šéfka rezortu spravodlivosti. Ak bude sudca druhýkrát hodnotený negatívne, pôjde o závažné disciplinárne previnenie. „Osobitne je riešená situácia, ak sudca bude trikrát vo svojej profesionálnej kariére hodnotený so záverom „nevyhovel“. V tomto prípade už pôjde o závažné disciplinárne previnenie nezlučiteľné s výkonom funkcie sudcu,“ upozornila Žitňanská.

Súd
Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

Ako dodala, minister spravodlivosti by v budúcnosti mal mať možnosť na základe sťažnosti požiadať predsedu kolégia či grémia, aby hodnotenie sudcu urobil. Žitňanská sa neobáva toho, že by kvalitatívne hodnotenie mohol ovplyvniť subjektivizmus. Objektívnosť chcú dosiahnuť tak, že na hodnotení sa bude podieľať viacero zložiek – Súdna rada SR, odvolacie senáty, predsedovia súdov a grémií. Navyše, hodnotenia budú zverejnené, čo podľa slov ministerky tiež bude vyvolávať na sudcov tlak, aby pracovali efektívne a na tých, čo budú hodnotiť, aby tak robili objektívne. „Zverejnenie konkrétnych výsledkov sudcov je veľmi dôležité, aby jedna chyba alebo jeden zle pracujúci sudca nevťahoval do negatívneho svetla aj všetkých kolegov, ktorí pracujú dobre a rýchlo,“ dodala Žitňanská. Ministerka pripúšťa, že zmena zákona o sudcoch môže obsahovať aj zmienku o dôsledkoch pozitívneho hodnotenia. V prípade viacnásobného pozitívneho hodnotenia to pre sudcu môže znamenať výhodu pri výberových konaniach na súdy vyššieho stupňa. „Ak by mal niekoľkokrát naozaj výborné hodnotenie, aby toto bolo preňho motiváciou,“ uzavrela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR